← НАЗАД НА БОЗА
 • Неколку причини зошто најстарите деца можат да бидат најдобри

  Најстарите деца мислат дека се главни во семејството, како првородени, но изгледа дека и науката го поддржува ова тврдење. Бројни студии покажале дека редот на раѓање игра важна улога во развојот на децата, но се уште е спорно до кој степен се протега тоа влијание. Најстарите деца можат да бидат најпаметни. Во едно истражување меѓу младите луѓе во Норвешка во 2007 година, се покажало дека најстарите браќа имаат во просек 2,3 насто поголем коефициент на интелигенција во однос на нивните...

 • Како да се намалат и одржуваат килограмите

  Повеќе од една третина од Американците се дебели. Тој податок е потврден и од првата дама, која ги посети јавните училишта се со цел да ја подигне свеста за важноста на здравата исхрана. Тенката линија зависи од два фактори: навиката за јадење и од физичката активност. Секое непочитување на еден од овие два фактори доведува до здебелување- епидемијата на 21-от век. Статистиките направени во САД и Велика Бритинија кажуваат дека пациентите со срцеви заболувања, како и билните од рак и...

 • Домашни рецепти за разни тегоби од невен

  Невенот е долго време познат на народната медицина. Тој има противоспалителен ефект, како и способност да го убрза процесот на зараснување на раните. Невенот е особено полезен при проширени вени, изгореници и тртирање на постоперативни рани. Освен тоа делува многу ефикасно при габични инфекции на рани. При генитални габични инфекции се препорачува промивки со раствор од невен. Невенот се препорачува и при жолтица, болести на црниот дроб, чир, воспаление на дебелото црево, крв во...

 • Чоколадни елки

  Како ќе ги израдувате сите за празниците? Направете им ги овие прекрасни елкички од колачот „брауни“. Декорацијата зависи од фантазијата, а ќе ви помогнат шлаг, трошки или бонбони и слатки бастунчиња во боја, додека рецептот за најчоколадниот „брауни“ колач што сте го пробале, е на кој друг ако не на Џејми Оливер. Состојки: 250 грама путер 200 грама темно чоколадо (по можност со 70% какао) 80 грама незасладено какао 65 грама брашно 1 прашок за пециво 360 грама шеќер 4...

 • Дали мажите се влјубуваат на прв поглед?

  Сигурно не би помислиле дека вашиот парнер се вљубил веднаш во вас. Но ново истражување покажало дека мажите се поромантични од жените, односно, дека кај нив побрзо е јавуваат „пеперутките“ во стомакот. Истражувањето во кое учествувале повеќе од 10 илјади луѓе покажало интересни резултати. Всушност, 48 % од мажите одговориле дека се заљубиле на прв поглед, а додека пак само жените 28% го дале истиот одговор. Овие резултати до некаде го поткрепуваат фактот дека мажите се вљубуваат...

 • 6 нешта кои не смеете да ги пропуштите кога ќе одите во Париз

  Ако сте од оние личности кои немаат проблем да застанат и да извикаат на цел глас J’adore Paris! тогаш веруваме дека овој мал водич за градот на светлината ќе ви биде корисен. Напијте се чај и почестете се со macaroons во Laduree Прво нешто што треба да го направите (секако откако ќе се сместите) е да одите во Laduree, и да ја задоволите потребата за нешто слатко со macaroon кои ги има во цела палета на пастелни бои. Почестете се себе си со овие луксузни колачиња и не заборавајте да си купите за носење, сепак на...

 • Како вашиот ходник секогаш да изгледа уредно

  Ходникот е првото место со кое се среќаваме кога ќе влеземе во нечиј дом но и дел на кој најмалку му посветуваме внимание. Но во текот на есента овој дел од домот треба да ни е добро организиран бидејќи го спречува ширењето на нередот низ останатите соби. Исто така бидејќи во него ги дочекуваме гостите треба да делува уредно, чисто и гостопримливо. За да го постигнеме тоа потребно е да имаме место за складирање на обувките, капутите, јакните, капите, шаловите и чадорите. Тоа е...

 • Одличен трик за блескав под

  Сакате вашиот дрвен под да биде сјаен? Тогаш за тоа искористете кесичка црн чај. Црниот чај успешно ги чисти подовите и ги прави блескави. Освен тоа нема да вдишувате хемикалии од средствата за чистење и полирање. Загрејте тенџере со вода и во врелата вода ставете две кесички црн чај. Оставете го да отстои неколку минути. Крпата за бришење натопете ја во водата и добро исцедете ја. Потоа пребришете ги подовите и уживајте во ефектот. Она што е важно е да ги чистите подовите исклучиво...

 • Најголема заводничка во целиот хороскоп: Оваа жена може да го освои секој маж што ќе го посака

  Подготвена е да ги употреби сите женски оружја, својот шарм и привлечност за да го добие она што го сака. Оваа дама лесно се вљубува и затоа тежнее да има повеќе од еден љубовник во исто време. Таа е комуникативна, досетлива и е во можност со својот шарм да го опие секој оној кој со неа стапува во контакт.  Станува збор за жената родена во знакот на Близнаци. Непредвидлива е и своето добро лице може брзо да го замени со дистанца и арогантност. Од потенцијалниот партнер бара ментална...

 • Зошто младоженецот ја пренесува невестата преку прагот?

  Имено, според традицијата младоженецот, пред невестата на денот на свадбата за прв пат да влезе во нивниот нов дом, својата избраничка ја пренесува преку прагот. Иако на повеќето луѓе овој обичај едноставно им е симпатичен, неговото потекло не е. Уште многу древните цивилизации верувале дека секое домаќинство го опседнуваат зли духови кои непрестано коваат планови како да внесат несреќа и раздор во некој дом. Тоа можат да го направат единствено преку некој слаб – во телото и душата, но...


© 2011 boza.mk | Дизајн - webdesignplus.mk