← НАЗАД НА БОЗА
 • Меки, топли, удобни – џемпери за оваа зима

  Зимата ни ја носи не само долгоочекуваната свежина, туку и можноста да ја промениме гардеробата согласно актуелните трендови. Една од работите за која треба најпрво да се размислува е топлата и практична гардероба, која треба истовремено да биде и стилски и удобна, како за секојдневниот живот, така и за некој важан настан. Оваа гардероба е симбол на лошото и ладно време, но кој рече дека треба да ја надополниме со сивата есенско-зимска слика? Напротив – изберете шарени, бели, беж, светли...

 • Природен лек против „пушачка кашлица“

  Ако пушите повеќе од пет години веројатно веќе знаете што е тоа „пушачка кашлица“. Доколку не можете да ги оставите цигарите, обидете се со природен лек да го излечите здодевното кашлање. Лекот е едноставен и се состои од жолт кромид, вода, кафен шеќер, куркума и ѓумбир. Рецепт: 400 г кромид 1 л вода 400 г кафеав шеќер 2 лажици куркума Мал, излупен корен од ѓумбир Приготвување: Во еден сад ставете вода заедно со кафеавиот шеќер, полека и чекајте да зоврие. Потоа во смесата додајте...

 • Хороскопскиот знак Ви открива каков родител ќе бидете

  Родител  Овен –  Како родител, Вие сте природен водич. Поседувате многу енергија и страствени сте во врска со Вашите интереси. Децата Ве гледаат како инспиративен, возбудлив и прекрасен пример кој треба да се следи. Понекогаш, умот Ви е брз, но устата побрза и знаете да изговорите нешто за кое подоцна ќе се каете. Меѓутоа, децата секогаш ќе го ценат фактот што Вие сте чесни. Тие ќе бидат Ваши најголеми фанови поради Вашата огромна сила, а нивната младост ќе Ви носи позитивни вибрации преку...

 • 6 тајни за побрз метаболизам и помалку килограми !

  Не сте задоволни со својот природен метаболизам??? Постојано имате проблем со килограмите??? Сакате да согорите повеќе калории од вообичаените??? Погледнете како да го сторите тоа !!! -1- Јадете повеќе протеини Протеините се основата на секој мускул, што повеќе мускулна маса имате толку побрзо ќе ги трошите калориите. -2- Намалете го стресот Невозможно е да се живее под стаклено ѕвоно без грижи и стрес… Но константната анксиозност на Вашето тело да произведува премногу кортизол, и...

 • Дом вреден 50 милиони долари

  Чарлс Парк е талентиран моден магнат од Лос Анџелес, кој основал бројни модни брендови во текот на изминатите 30 години. Исто така, тој успеал да ги канализира своите дизајнерски вештини во изградбата на една од најубавите вили на Беверли Хилс, која е сместена во Lago Vista Drive, а сега е достапна за купување по цена од 50 милиони долари. Во соработка со архитекти од Parks & Associates LLC, Чарлс Парк ја осмислил оваа интересна резиденција на два ката, со 1.400 м2 простор и со отворен концепт. Таа има седум...

 • Како да станете „бомба“ во креветот

  Способностите во креветот не зависат од физичкиот изглед или претходните сексуални искуства, туку од тоа колку се трудиш да му угодиш на партнерот. Овие насоки можеби ќе ви помогнат за да станете „бомба“ во креветот. Обрнете внимание на тоа во што партнерот најмногу ужива, кога ќе воздивне од задоволство, кога упатува погледи полни со страст, кога ќе шепне безобразни зборови. Кога ќе откриете што најмногу одговара ( и кај мажот и кај жената), немојте слепо да се држите го тој рецепт и...

 • Направете сами: Бебешка лулка од палети во облик на месечина

  Заборавете на фактот што ваквиот проект е навистина економичен, и фокусирајте се на крајниот ефект – неверојатно кул лулка во облик на месечина. Доколку сте во исчекување на нов, малечок станар кој ќе ви го зголеми семејството, тогаш значи дека се уште имате време да го подготвите ова мало изненадување за него, и да му направите креативно и необично легло за спиење. Еко-дизајнот е брз и едноставен, а доколку сакате да ги направите дополнителните ѕвезди, тогаш веројатно ќе ви треба...

 • Лето или зима, кога е подобро да останете бремени?

  Постојат бројни  причини поради кои што многу двојки планираат кога да станат родители, го планираат полот на бебето, хороскопски знак, па  не е ни чудно што некои идни мајки пресметуваат и кога е подобро да останат бремени. Што избирате – летна или зимска бременост? Лето – предности Многу идни мајки, на кои што им претстои прва бременост, веруваат  бременоста во текот на летото е подобра отколку во зима. Од една страна, времето е убаво и удобно можете да шетате низ  продавниците, за да...

 • Најубавото село во Полска – Залипие

  Ова мало древно селце по име Залипие, се наоѓа во југоисточниот дел на Полска, и е една од помалку познатите туристички атракции на земјата. Можеби во него нема да најдете хотели со пет ѕвезди или стаклени облакодери, но ќе бидете пречекани од шармантни дрвени колиби, бојадисани во вибрантни бои. Оваа необична традиција започнала пред повеќе од еден век, кога немажените девојки од Залипие започнале да ги бојадисуваат куќите со цветни мотиви. Со оскудните материјали кои тие ги користеле...

 • 3 начини за брзо и лесно да го освежите изгледот на пунџата

  Пунџите се дефинитивно еден од омилените начини за стилизирање на косата, а причината за тоа е едноставна – се прават брзо и лесно и се вклопуваат во секој моден избор и за секоја прилика. Сепак, мора да признаеме дека обичните пунџи може да бидат здодевни и од време на време посакуваме да ги освежиме и да ги направиме на некој нов начин. Затоа, денес ви откриваме 3 едноставни начини, во неколку потези, да го освежите изгледот на пунџата. Лажни шишки – Колку пати ви се случило да...


© 2011 boza.mk | Дизајн - webdesignplus.mk