Убавина

„Супер“ маска за оштетена коса

Знаеме дека било која од нас тешко може да се откаже од бојадисувањето, пеглата за коса или фенот. Сето тоа ја оштетува косата, но со малку труд и време има како да и ја вратиме живоста и сјајот. Сега ќе ви представам една супер хранлива и витаминска маска со силно изразен регенеративен ефект. Најпрво ви треба едно меко авокадо кое ќе го испасирате и претворите во пире. На тоа додадете половина банана исто така испасирана, две лажици мед, една жолчка и три лажици маслиново масло. Сите овие продукти употребени во една маска за коса гарантирано ќе ви помогнат да ја подобрите доста состојбата на својата коса. Нанесете ја пастата на косата и скалпот и оставете да делува не помалку од еден час покриена со најлонска капа и крпа. Потоа косата се измива со благ шампон во мало количлество.

Напиши коментар