← НАЗАД НА БОЗА
Како се лекува детскиот егоизам?!

Како се лекува детскиот егоизам?!

Детето верува дека е специјално во светот во кој живее. Се наоколу му изгледа неважно ако не ги засега неговите проблеми, како желбата да има чоколадно...

Моето семејство | Нема коментари

Осаменоста сериозно го загрозува здравјето

Осаменоста сериозно го загрозува здравјето

Општествената болка таканаречена осаменост создава промени во телото кои влијаат на процесот на стареење и го зголемуваат ризикот од срцеви...

Здраво тело | Нема коментари

Велигденски остров – остров со мистериозно минато

Велигденски остров – остров со мистериозно минато

Џејкоб Рогивен го дал ова име на островот затоа што го открил токму на Велигден во 1772 година. Рогивен во текот на истражувањата откако го пронашол...

Патувај | Нема коментари

Чоколадна штрудла

Чоколадна штрудла

Потребни состојки: –          500 гр брашно –          30 гр квасец –          2 лажици шеќер –          2 жолчки –          малку...

Мојата кујна | Нема коментари

Направете сами : Велигденски јајца без боја

Направете сами : Велигденски јајца без боја

Најтешко при фарбањето јајца пред Велигден е да ја заштитите и куќата и децата и себе чисти. Од многуте бои некоја сигурно ќе се истури, а да не зборуваме...

Брзо и Корисно | Нема коментари

Карамел торта

Карамел торта

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: Бисквити  500-600 грама 3-4 супени лажици слатко или мармалад од портокал 2-3 супени лажици мармалад од кајсија Посно чоколадо  100...

Мојата кујна | Нема коментари

Велигденското јајце – симбол за среќа и бериќет во семејството

Велигденското јајце – симбол за среќа и бериќет во семејството

Христовата победа на смртта, секоја година, симболично се одбележува со Велигденското јајце. Во секое семејство, неговото толкување е речиси слично....

Моето семејство | Нема коментари

Какаото е чувар на здравјето

Какаото е чувар на здравјето

Топлиот напиток од детството треба да продолжиме да го пиеме понатаму во животот. Една шолја топло какао ќе го подобри вашето расположение. Исто така,...

Здраво тело | Нема коментари

И сексот со кондом може да биде забавен

И сексот со кондом може да биде забавен

Иако сите знаеме дека само сигурниот секс е добар секс, на никого не му е особено драго кога мора да издвои време за да се „заштити“ односно да стави...

Секс и Односи | Нема коментари

Како да заштедите електрична енергија?

Како да заштедите електрична енергија?

Чувајќи ја енергијата ние се заштитуваме себе, природата, животните и растенијата. За таа цел ние ви нудиме неколку корисни совети за рационално...

Интересно | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk