Free zone

5 домашни лекови против потење кои навистина функционираат

Како што станува сè потопло, ние почнуваме да се потиме силно, понекогаш повеќе, а понекогаш и помалку. Оние кои имаат проблем со прекумерно потење, решението го наоѓаат во темна облека што не покажува влажни траги, но има и подобри начини.

Имаме 5 домашни лекови против потење, што ќе ви помогне во борбата против прекумерното потење со производи што се добри и за вашата кожа.

Чај од бозел
Состојки:

 • 6 свежи лисја од бозел
 • 1 литар вода

Подготовка

 1. Сварете 6 свежи лисја од бозел со еден литар вода.
 2. Натопете памук во овој чај и притиснете ги неколку пати на ден на пазувите или на други места каде што се потите.

Сода бикарбона и лимон
Состојки:

 • 10 гр сода бикарбона
 • сок од 1 лимон

Подготовка:

 1. Измешајте сода бикарбона со сок од лимон и направете паста.
 2. Ставете го на пазувите и почекајте 15 минути. Повторувањето на овој третман ќе помогне да се намали мирисот на пот.

Пченкарен скроб
Можете да користите пченкарно брашно или скроб за да ја одржите кожата сува и без мирис.

Состојки:

 • 10 гр пченкарен скроб
 • 5 гр сода бикарбона

Подготовка

 1. Измешајте пченкарен скроб или брашно и сода бикарбона. Ова можете да го користите како дезодоранс. Природниот дезодоранс ја апсорбира потта во текот на денот.

Овој антиперспирант има и посебен ефект: пудрата не треба да остава траги на облеката.

Јаболков оцет, мајчина душица и рузмарин
Мешавината на оцет и лековити билки обезбедува неутрализирање на непријатни мириси под пазувите, а со тоа и мирис на телото со помалку потење.

Состојки:

 • 10 гр мајчина душица
 • 10 гр рузмарин
 • 125 мл јаболков оцет
 • 250 мл вода

Подготовка:

 1. Оставете мајчина душица и рузмарин да се крчкаат во вода околу 10 минути.
 2. Потоа добро исцедете го пијалокот и измешајте го со оцет.
 3. Нанесете ја течноста на пазувите со памукче.

Чај од жалфија
Состојките на жалфијата ги менуваат хормоните така што протокот на пот се регулира.

Состојки:

 • 50 гр жалфија
 • 1/2 литар вода

Подготовка:

 1. Сварете ја жалфијата во тенџере со еден литар вода.
 2. Оставете да врие околу 15 минути.
 3. Пијте малку чај 1-2 пати на ден и нанесете се на местата каде што најмногу се потите.

Напиши коментар