← НАЗАД НА БОЗА
 • Хороскоп: Четирите знаци за кои домот и семејството се приоритет

  Лав Како крал на животните, тој царува и во сопствениот дом. Лавовите се прекрасни родители кои имаат фантастична врска со своите деца. Праведни се и доследни, вистински пример за секое дете. Знаат да бидат голема поддршка и да дадат добар совет, па затоа секогаш се опкружени со пријатели. Затоа што уживаат во друштвото, домот им е често пати преполн со гости кои секогаш добро се забавуваат. Кога ќе влезете во домот на лавот, слободно можете да ги изоставите кафето и слатките, но...

 • Ролат со шунка и кашкавал

  Состојки: – 3 јајца – 9 лажици брашно – 1/2 кгр. млеко – малку сол – 100 гр. маргарин – 150 гр. кашкавал – 150 гр. шунка Начин на подготовка: Направете тесто (смеса) од јајцата, брашното, млекото и малку сол. Потоа ставете го маргаринот во плех и ставете го во рерна за да се стопи. Откако ќе се стопи,врз маргаринот истурете го тестото. Печете на температура од 250 степени, додека тестото не стане црвено. Откако ќе се испече,оставете го малку да постои (околу 10сетина минути), потоа брз него...

 • Креативни промени во спалната соба

  Спалната соба е лично светилиште во кое се повлекуваме после секој напорен ден. Секога вечер токму во оваа соба се криеме од стресот и од надворешниот свет. Во неа поминуваме многу време, без разлика дали сме будни или не. Затоа е потребно таа да биде удобна, мирна, опуштена. Малку креативност може да направи чудо од вашата спална соба. Едноставни промени   Додајте неколку перничиња со интересни и впечатливи бои. Може да се одлучите и за истите бои кои ги имате во собата но со...

 • Децата возвраќаат со она што го доживеале!

  Секоја мајка му подарила живот на своето дете, но не може да живее наместо него. За сметка на тоа, сепак, таа е обврзана да го научи како да биде човек. Понекогаш оваа задача е премногу сложена, а ние сме уморни и забораваме дека децата го слушаат игледаат сето тоа… “Ако децата добиваат неправдени критики, тие учат да презираат. Ако децата се опкружени со непријателство, тие учат да се тепаат. Ако децата растат во страв, тие учат да се тревожат. Ако имате жал кон децата, тие учат да се...

 • Зелениот чај го штити мозокот од стареење

  Јапонските научници заклучиле дека луѓето кои редовно пијат зелен чај се изложени  на помал ризик да при стареењето доживеат подобрување на менталните функции. Со истражувањето на повеќе од 1000 јапонци постари од 70 години, покажало дека што повеќе пијат зелен чај, толку е поголема нивната шанса во староста да ги зачуваат когнитивните способности. Овој заклучок е донесен врз основа на лабораторискиот експеримент, кој покажал дека некои одредени состојки на зелениот чај ги штитат...

 • Шест начини за да прекинете да икате

  Иако постојат безброј трикови и ви се чини дека ниеден не е корисен, пробајте едно од овие едноставни и брзи решенија кои можат да ви помогнат да престанете да икате. Земете лажица шеќер Крупните трошки шеќер ќе го пронајдат хранопроводникот и ќе направат мускулите на градниот кош да "проработат" и да го прекинат икањето. Изедете нешто кисело или многу зачинета храна Храната, како оцет и чили, ќе ги надразни клетките за чувство на јазикот и ќе ја предизвика работата на нивните мускули...

 • Лимонот ефикасно ги топи масните наслаги

  Лимонот е важен бидејќи го засилува имунитетот, преку внес на витамин С и антиоксиданси. Припаѓа во групата на најздравите и најделотворните “ чистачи“ на организмот кој ја враќа виталноста, енергијата и витката линија. Тешката храна е често главната причина за лошото варење што води кон умор, лошо расположение и дебелеење. Детоксикацијата со лимон вклучува зголемена конзумација на лимон, не е агресивна како другите монодиети и е многу едноставна за примена. Добра е бидејќи е...

 • Џемпери според обликот на телото

  Потпрете се на овие совети за да ви биде поудобно и топло во целата сезона. Изберете најубави џемпери на копчиња за вашата силуета. Еве како: Ако имате мали гради Купете џемпер со украс на градите. Карнери може да помогнат, но можеби е поефикасно и модерно малку лажно крзно и перје. Дополнителниот слој прави градите да ви изгледаат полни и нема да се залепи за вашите непостоечки облини како што памукот или кашмирот тоа го прават. Ако сте слаби Не дозволувајте вашето слабо тело да се...

 • Отстранување на влакна со помош на шеќер

  Во последниве месеци, се повеќе и повеќе станува популарен начинот на депилација со помош на шеќер. Со шеќерот можете да се депилирате многу едноставно и ефикасно, слично како и со восокот. Интересно е тоа што, овој метод е многу стар и потекнува од Блискиот Исток, каде што денес токму таму се наоѓа решението за еден од најголемите проблеми кај жените.  Со малку пракса, овој тип на депилација ќе можете да ја направите и самите. Пред да ви објасниме што треба да направите, имајте до знаење...

 • Љубовта се создава за 8 секунди

  Според досегашните истражувања, научниците тврдат дека мажите се вљубуваат на прв поглед за точно 8,2 секунди. Ако машкиот поглед остане подолго прикован на жената кога ќе ја забележи за прв пат, толку е тој повеќе заинтересиран за неа. Доколку погледот трае само 4 секунди, тогаш може да се каже дека таа не го импресионирала многу. Ако неговиот поглед се фокусира 8,2 секунди, тоа сигурно значи дека девојката успеала да го освои на прв поглед. Меѓутоа, овие правила не важат кај жените....


© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk