← НАЗАД НА БОЗА

10 научно докажани начини како да имате подобар секс

10 научно докажани начини како да имате подобар секс
310 Читања

Можете да ги испробате сите секс пози или, пак, да се јавите кај најдобриот сексолог на светот. Доколку се обидувате, сексот со текот на времето ќе биде сè подобар. Еве 10 начини, кои науката ги нуди за тоа како да имате подобар секс.

Кажете ѝ дека изгледа добро

„Докажано е дека жените кои се чувствуваат сигурни со својот изглед, како и изгледот на нивните гениталии, се поотворени за различни видови сексуални активности, а и поголема е веројатноста да доживеат оргазам, бидејќи се чувствуваат поопуштено. Така што, за да ја опуштите партнерката за време на сексот, кажете ѝ дека изгледа одлично.“

Д-р. Дебора Лин Хербеник

Соблекувајте се постепено

„Постои одреден степен на манипулација кога станува збор за примање на информациите од невротрансмитерите. Гледајќи ја вашата партнерка гола наеднаш ќе предизвика брзо и силно ослободување на допамин, а можеби и окситоцин, но страста ќе згасне побргу. Доколку ѝ дозволите на вашата партнерка да се соблекува пополека, подоцна таа повеќе ќе ужива во продолжениот невролошки оргазам.“

Д-р. Андреа Кусзевски

Истуширајте се!

Не постои човечки фермон за кој е докажано дека ќе ве направи неодолив/а, па сѐ додека тоа не се докаже, пред сексулните односи истуширајте се убаво.“

Д-р. Тристрам Вајат

Создадете атмосфера – изгаснете ги светлата

Според истражувањата во Холандија, за да се возбудат жените, деловите од нивниот мозок кои се поврзани со стрес и анксиозност треба да се деактивираат. Со други зборови, доколку жените не се опуштени, тие нема да уживаат во сексот. Една студија од Харвард докажала дека доколку ги прегрнете жените пред сексот и таа прегратка трае повеќе од 30 секунди, тогаш нивото на окситоцин се зголемува, а со тоа и нејзините очекувања за секс.

Релаксирајте се

Дознајте која поза најмногу ѝ се допаѓа, за да можете да ја возбудите и да направите да се чувствува порелаксирано. Поза којашто најчесто ја сакаат жените е „жена одозгора”.

Не грижете се – сексот не е сѐ

Доколку за време на сексот размислувате дека вашиот обид за задоволување на партнерката нема да успее, тогаш тоа е навистина она што ќе се случи. Во повеќето случаи кога луѓето ќе престанат да се грижат, тогаш им успева тоа што сакаат да го направат.

Забременете ја

Доколку се обидувате да ја забремените вашата девојка или сопруга, не треба да застанете по ерекцијата. Така ќе ја израдувате својата сакана и ќе ја зголемите желбата за секс.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk