Free zone

Кога е идеално време за љубов и секс??

Пред 30 години британските научници открија деноноќен ритам – во внатрешниот телесен часовник кој контролира се од температура на телото до нашите сексуални желби.

“Алокохолот е најдобар доказ како на нас влијае внатрешниот часовник. Ако испиете кригла пиво за време на ручек, најверојатно ќе бидете поспани цело поладне, ама ако го испиете навечер, ефектот ќе биде поинаков,” кажува професорот Џим Хорн.
“оа се случува бидејќи обично сме поспани околу 2 попладне”.

Овде стучњаците ви предложуваат надобро време за вежбање, учење или…водење љубов.

08:00
Водете љубов – Ако сакате да добиете бебе, можеби повеќе среќа ќе имате наутро одколку навечер. Студиите покажале дека спермата на мажот е најактивна на почетокот на денот.

09:00
Повторувајте за испит – Ова е најдоброто време за да ја обновите меморијата бидејќи мозокот е по одморен одколку касно навечер. Повеќе ќе се сетите на информациите ако го повторите наутро.

13:00
Јадите нешто – Ако редовно вежбате, надобро време за оброк е два часа пред тренингот.

14:00
Испијте кафе – Вашиот метаболизам се успорува помеѓу 2 и 3 часот попладне. Скорешната студија нагласила дека 2 часот и 16 минути е точното време на спласнување на енергијата во телото. Тоа се случува бидејќи телото е програмирано да спие после ручеот, а кафето ни помага да го поминеме полесно тој период.

15:00
Исчистете ја куќата – Бришењето прашина и усисувањето ја подигнува прашината. Потребно е после околу еден час повторно да спадне. Затоа завршете го чистењето пред да се вратат децата или некои други членови на семејството кои патат од алергии од училиште или работа.

16:00
Вежбајте – Периодот помеѓу 4 и 5 попладне е најдобар за вежбање бидејќи белите дробови тој период работат со полн капацитет.

17:00
Јадите јаглени хидрати – После вежбање важно е да ги надокнадите енергетските залихи. Првите два часа после трнингот мускулите двапати побрзо се снабдуваат со енергија и не ги претвараат калориите во масти.

19:00
Земите апчиња против холестерол – Могу луѓе пијат апчиња за контролирање на холестеролот. Најдобро време за тоа е рано навечер – одколку околу оброкот. Така апчињата ја вршат својата работа во време кога телото произведува најмногу холестерол.

20:00
Испијте го последното кафе – Кофеинот може да остане во вашиот систем со часови и да го поремети вашиот сон. Затоа вашето последнокафе нека биде најкасно до 21 часот.

21:00  Уживајте во топла бања- Тоа ќе им помогне на мускулите да се опуштат после стресниот ден, пареата ќе ги сопре вирусите и грипот да дојдат до вашиот крвоток.

Напиши коментар