Free zone

8 мини трикови за блескава коса полна со волумен

Секој од нас помина низ добри и лоши денови, кога се работи за косата. Сепак, постојат трикови со кои, секој лош ден може да стане добар, вашите локни можат да бидат совршени, косата може да расте побрзо, а завршетоците на косата можат да бидат поздрави.

 

Еве неколку совети за здрава и убава коса:

  1. Кога ќе се фенирате, оставете ја косата да се олади, а потоа само повлечете ја четката од под косата. На овој начин, ќе спречите брзо кршење на влакната.

 

  1. За да го освежите волуменот на косата и да ги зачувате краевите, користете го копчето на ладно фенирање на коса. Студениот воздух ќе ја исуши косата побавно, но ќе ѝ даде поздрав изглед и помалку ќе ја оштети.

 

  1. Ако имате ретка и тенка коса, најдобриот начин да се постигне визуелно густиот ефект е да ја скратите косата по 2 см од време на време.

 

  1. Здравата коса ја задржува бојата подолга за разлика од оштетената. Затоа еднаш неделно направите детален третман за нега на коса за да ја одржите косата здрава, бујна и сјајна.

 

  1. Многу е важно косата да се подхранува, па користете маска за коса на секое миење.

 

  1. Доколку сакате дополнителен волумен, нанесете сув шампон за миење на коса пред да си легнете, а потоа направете пунџа со која ќе може да спиете. Ефектот што ќе го видите наутро ќе ве изненади.

 

  1. Еднаш во 10 дена направете пилинг на темето на главата за да ги отстраните мртвите клетки и да дозволите кожата да дише.

 

  1. Ако случајно сте ставиле премногу производи на вашата коса и не сте ја измиле добро, поминете ја косата со шампон за суво миење кој ќе исчисти сè и вашата коса ќе остане чиста и полна со волумен.

Напиши коментар