Free zone

Што прават луѓето кои се секогаш полни со енергија после работа?

И додека некои се исцрпени после работа, немаат сила за ништо, освен да лежат во кревет, постои уште еден вид луѓе кои се енергични и по 17ч. – иако работат на ист начин како и членовите на првата група (често и повеќе од нив). Која е нивната тајна, каква храна јадат, кога одат на спиење, и од каде добиваат енергија?  Примени ги нивните совети и видете ја промената СЕГА!

1. Подготвуваат храната за утрешниот ден

Кујната не е место каде што јадете веќе подготвена храна. Ако сакате да јадете здраво, важно е да планирате еден ден пред тоа што ќе јадете и однапред да подготвите оброци. На тој начин, секој ден нема да бидете вознемирени на работа да јадете храна од пекари, слатки и нездрави закуски. Се разбира, се чувствувате уморни и тромави.. Ако дома после работа ја подготвите храната за утрешниот ден, нема да има потреба да се храните повторно нездраво.

2. Прескокнете ги диеталните пијалаци

Диеталните пијалаци навистина не треба да се најдат на вашето мени ако сакате да бидете здрави. Една неодамнешна студија објавена во Journal of the American Geriatrics Society покажало дека оние кои редовно пијат додатоци во исхраната имаат три пати повеќе маснотии на стомакот од оние кои не. Пијте вода!

3. Корисно искористено време по работниот ден

Ако сакате да бидете во форма, не е добро што по ручекот да бидете мрзливи, бидејќи ќе размислувате премногу за храната и нездравите грицки. Квалитетно користете го вашето време, играјте, читајте, одете во природата или правете нешто што ве опушта.

Напиши коментар