← НАЗАД НА БОЗА

НЕБОТО ГО ПРЕКРИЈА ЧУДНИ ЦРНИ ТОЧКИ! Кога сфатија што е тоа, локалните жители отрнаа од СТРАВ!

НЕБОТО ГО ПРЕКРИЈА ЧУДНИ ЦРНИ ТОЧКИ! Кога сфатија што е тоа, локалните жители отрнаа од СТРАВ!
115 Читања

Момчето од Бразил сними ужас.

14-годишното момче снимило необичен феномен во Бразил додека патувало со своите родители кон фармата на неговите дедо и баба.

Возејќи се во автомобилот, тоа забележало црни точки на небото, и веднаш го земало телефонот да ја сними интересната сцена.

Кога погледнал малку подобро, сфатил дека станува збор за пајаци кои изгледале како да паѓаат од небото.

Видеото на едно момче по име Жоао Педро Мартинели Фонсека веднаш стана хит на Интернет, а експертите објаснија за што всушност станува збор.

Необичниот феномен го предизвика топлото и влажно време, а пајаците всушност не паѓаат, туку се движат на огромната мрежа што ја направиле за полесно да ги фатат инсектите со кои се хранат.

– Тоа е нивната тактика со која ја зголемуваат областа за фаќање храна, обично инсекти. Свилените нишки делуваат како падобрани, па дождот од пајаците се нарекува и балон – објасни еден биолог за локалните медиуми.

Погледнете:

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk