Free zone

10 совети како да опстане вашата врска на далечина

Ќе бидете осамени и тажни. Ќе размислувате за сите оние работи што порано ги земавте здраво за готово: долги прошетки, заеднички оброци, мирисот на саканата личност или будење покрај неа. Но, затоа, кога повторно ќе се сретнете, ќе ги сакате сите овие ситници и ќе ги цените многу повеќе.

Ако сте доволно храбри и сакате да успее вашата врска на далечина, еве 10 правила кои ќе ви помогнат да го сторите тоа.

Разговарајте, но не претерувајте
Не мора да разговарате со вашиот партнер 20 часа на ден. Ова е најголемата грешка на многу парови. Тие мислат дека можат да ја надополнат физичката разделба со бесконечни разговори преку Скајп. Но, на тој начин само побрзо ќе се заситувате еден од друг.

Споделете неколку интересни моменти од секојдневието
Испратете селфи од теретана. Дозволете му на вашиот партнер да се сретне со вашите пријатели и преку Интернет. Замислете дека заедно пиете утринско кафе и испратете му слика од кафето. Ако се грижи за вас, ќе го интересира сè што се случува во вашиот свет во текот на денот. Но, не дозволувајте вашиот налог на Инстаграм да се претвори во разговор со него. Запомнете – помалку е повеќе. Нема излишни информации, па оставете го разговорот за вас двајца да се сведе само на вас двајца.

Бидете искрени
Не играјте некоја улога и не глумете нешто што не сте. Бидете свои и бидете искрени. Не измислувајте неколку неверојатни ситуации што ви се случиле тој ден само за да излезете уште поинтересни. Не претерувајте со работите и не кажувајте му бајки. Не кријте ги вашите чувства. Зборувајте за тоа како се чувствувате и што ве прави среќни и тажни од почетокот на вашата врска. Бидејќи колку повеќе искреност покажете во почетната фаза, толку посилна ќе биде вашата љубов со текот на времето и ќе можете да ја преживеете секоја пречка подоцна.

Бидете внимателни и прилагодливи
Не заборавајте да го прашате вашиот партнер за семејството и пријателите. Покажете дека се грижите покажувајќи интерес за неговите неделни и дневни обврски. Ќе му биде драго ако ја прими вашата порака со добри желби за почетокот на работната недела или убаво да се забавува на семејната вечера. Неговиот секојдневен живот нека ви биде важен како и вашиот, и обрнете внимание на најмалите детали. Споделете ги проблемите и одлуките еден со друг. Не двоумете се да го прашате за совет, бидејќи на тој начин му покажувате колку се грижите за неговото мислење.

Бидете креативни и изненадете се еден со друг
Печете колачиња со неговото име одозгора. Одете во кино и гледајте го истиот филм, а потоа разговарајте за него преку пораки. Ако замислите дека нема разделување помеѓу вас, сè е можно. Можете исто така да му испратите мала работа или љубовно писмо на неговата домашна адреса или работа. Сите овие ситници прават вашата врска да остане цврста, дури и кога сте оддалечени илјадници милји.

Уживајте во вашата самотија
Ваш избор е дали ќе бидете осамени. Не се важни само оние повици на Скајп и прислушуваните пораки на Вибер. Запомнете дека сè уште сте независна личност и затоа живеете и го славите животот секој ден. Бидете среќни затоа што сте за вљубени. Не пропуштајте некои важни настани, забави и не отстапувајте од нормалниот тек на вашиот живот. Искористете го тоа време за семејството и пријателите. Одете во теретана почесто. Сигурно и вашиот партнер ќе биде горд затоа што сте социјална и независна личност.

Вклучете се во заедничко хоби
Испратете си музички спотови, најдете книги во кои и двајцата ќе уживате, заедно играјте компјутерска игра. Вие исто така може да се занимавате со истиот спорт или да започнете да учите странски јазик. Ова може да ви даде слатки маки, да доведе до мали љубовни кавги за тоа кој е подобар во нешто и да се развие натпреварувачки дух меѓу вас. Нема ништо поубаво од создавање и споделување заеднички искуства, дури и кога не сте заедно.

Оддалечете се од проблематичните ситуации
Ако веќе знаете дека излегувањето во ноќен клуб или излегувањето на пијачка со вашето друштво ќе предизвика незадоволство, може да ја решите ситуацијата на два начина: 1) не правете го тоа; 2) прво разговарајте за тоа и најдете компромис. Немојте само да го преболите. Вакво недоразбирање навистина може да ви го разнесе умот во врската. Не правете нешто спротивно на волјата на вашиот партнер само за негов инат, затоа што после тоа ќе се чувствува како воопшто да не ве интересира за него и за неговото мислење.

Направете заеднички планови
Дали заедно ќе ја дочекате Новата година? Или заедно ќе одите на летен одмор? Ние оставаме многу работи за подоцна. Затоа, ова е совршен момент да реализирате сè за што сте сонувале отсекогаш. Одредете точни датуми за некои важни и помалку важни работи во иднина и работете заедно за да ги исполните, и цело време ќе се надевате и со нетрпение ќе чекате додека не дојде таков момент.

Поставете цел
Не плашете се да зборувате за својата иднина. Прашањата како „Што сакаме од врската?“, „Колку долго ќе бидеме разделени?“ И „Што сакаме да постигнеме со тоа?“ Не се ниту глупави ниту оптоварувачки, ако зборуваме во контекст на сериозна врска. Тие се всушност многу важни за вашата љубов да се одржи дури и за време на разделбата. Ова не е за некои ветувања и завет на вечна љубов и верност. Важно е само да се каже една единствена работа што значи сè: ‘Ти си тој што ми треба!’

Напиши коментар