Free zone

10 заповеди за вежбање во теретана

Плативте за салата, добивте членска книшка, ментално подготвени да одвоите 3-5 вечери од вашето драгоцено време и пронајдовте стотици совршени тренинзи на Кендал enенер

Да, да, вие сте на неблагодарна работа и се подготвувате да го направите првото селфи – сакам да тренирам… Има само една работа на која сте заборавиле да сметате: луѓе. Други корисници на теретана, кои можеби прават работи што ќе ве иритираат.

Решението? Следете ги примерите. Ги замоливме професионалците за фитнес да не научат манири од теретана, и сега ве сакаме.

Одложете го вежбањето кога сте болни
Дали имате настинка или се чувствувате скршени? Прескокнете вежби! Вежбањето само ќе ги шири микробите и многу е веројатно дека ќе се чувствувате уште полошо.

Престанете да размислувате што да облечете
Добро, има нешто што го нарекуваме „премногу кожа“. Бидете сигурни дека носите пристојна облека. Ако дефилирате и го покажете вашето убаво тело во кое се чувствувате добро, може да направите другите да се чувствуваат непријатно.

Пијте вода за да избегнете несвестица
Никогаш не ја потценувајте важноста на хидратацијата, пред и по тренингот. Ако планирате да направите напорен тренинг навечер, пијте многу вода во текот на денот за да го подготвите вашето тело. И тогаш, по обука. Запомнете, два литра вода на ден е идеална мерка.

НЕ учете ги другите луѓе на вашите целосно болни техники за фитнес
Факт: вие сте фит. Но, ако не сте инструктор, чувајте ги советите за себе. Иако може да бидат корисни за некои, тие можат да бидат штетни за здравјето и безбедноста на другите.

ДА Секогаш одвојувајте време да се загреете и да се истегнете
Загревањето и истегнувањето се клучна превенција од повреди и се корисни за развој на мускулите. Овие пет минути загревање и истегнување може да го спасат вашето тело многу болка потоа.

НЕ оставајте опрема насекаде околу вас
За жал, вашата мајка не е околу вас да се расчисти по вас. Значи, откако ќе завршите со медицинските лица или тегови, ставете ги на пропишано место. Тоа е фер за другите корисници и е важно за безбедноста.

ДА Фокусирајте се на вашиот тренинг, а не на некој друг
Ништо не ги прави луѓето понесигурни отколку кога некој гледа во нив додека тренира. Затоа, секогаш фокусирајте се само на себе и почитувајте ја приватноста на луѓето околу вас.

НЕМА муабет во текот на тренингот
Внимание, муабети! Ништо не е поиритирачко отколку кога некој зборува гласно на телефон додека вежба. Забележи!

ДА Сподели, бидејќи споделувањето е секогаш во ред
Дали завртката е секогаш зафатена? Не лудувајте, свртете се додека другите одмараат. Повеќето луѓе го разбираат ова и ќе излезат да ве пречекаат, па не плашете се да прашате.

НЕ заминувајте без да ја исчистите опремата што сте ја користеле
Никој не е пријатно да го става својот пешкир на дамка од пот. Секогаш бришете ја опремата што ја користевте со вас, затоа што некој ќе дојде по вас.

НЕ ЗАБОРАВАЈ

Ако трчате, задолжително набавете чевли за трчање. Во спротивно, можете да ги повредите зглобовите и да се збогувате со тренингот некое време.

Донесете крпа, бидејќи многу луѓе ја користат истата опрема, а вие не сакате да се разболите или заразите.

Шише вода, бидејќи сигурно ќе бидете жедни.

Не ставајте мириси – дезодоранси и парфеми, пред тренинг. Кожата треба да дише!

Напиши коментар