Free zone

Бесплатни beauty трикови кои мора да ги знаете

Девојките ширум светот со текот на годините собрале или откриле бројни трикови за убавина кои многу лесно можете да ги примените во вашата дневна рутина. Подолу ви ги пренесуваме најдобрите бесплатни трикови, кои ќе ви го олеснат секојдневието:

Замрзнете го ајланерот за очи
Ако ајлајнерот почне да се претвора во ситни „трошки“, замрзнете го 10 минути пред да го нанесете на очите за да му ја вратите формата и да спречите да ви ја расипе остатокот од шминката на вашите очи.

Избелување на забите со сода бикарбона
Сода бикарбоната може да се користи за отстранување на дамки од површината на забот. Во контакт со вода, сода бикарбоната ослободува слободни радикали кои напаѓаат дамки на забите и помагаат при промена на бојата. Потопете ја четката со вода и натопете ја во сода бикарбона. Мијте ги забите околу две минути и добро исплакнете.

„Матирајте“ ги усните
Секоја боја на сјаен кармин можете да ја претворите во мат текстура со помош на руменило во прав. Нанесете кармин и избришете го вишокот со парче хартија, ставајќи го помеѓу усните. Користејќи го показалец, нанесете малку руменило во прав на усните додека не добиете мат кармин.

Искористете кесичка чај за пукнат нокт
Земете кесичка чај, исечете парче од неа и залепете го на пукнатиот нокт. Кога ќе се исуши, полирајте го малку за да добиете рамна површина на ноктите. Потоа нанесете лак во боја.

Напиши коментар