Free zone

Долгиот кожен капут е тренд што мора да се има во оваа сезона

Носталгијата во модниот свет неодамна достигна историски рекорд. Без разлика дали тоа е во форма на буци русокоси моменти на Кристен Стјуарт или бело свилено дводелно парче на Дуа Липа на Греми, нашата loveубов кон стилот од 90-тите и 00-тите изгледа како да нема крај. Ако сте биле во чекор со модните писти или сте ги следеле вашите модни фаворити на Инстаграм, можеби сте забележале еден тренд особено што прави добредојде за повторно воскреснување: долгото кожено палто.

Инспириран од хакерско-шик изгледот на The Matrix’s Trinity, долгото палто од кожа (или пердув!) Е парче измамливо лесно за носење. Неговата огромна големина му дава дефинитивен карактер (палта како овие често се спуштаат некаде помеѓу коленото и глуждот), но во основата, едноставната форма на долгото кожено палто ви дава скоро бесконечни опции за стил.

Што се однесува до бојата, за славни личности како Каја Гербер, Лили-Роуз Деп и Софија Ричи, главната потпора е црната – со завршувања кои се движат од природен црн изглед на кожа до рефлектирачки, скоро пластичен полиуретански сјај. Но, тоа не значи дека немате опции ако сакате да ги зачините работите во одделот за бои. Изгледот со кафени или повеќе светло обоени кожи расте во популарност, забележуван кај Бела Хадид и Софија Карсон.


Иако повторното појавување на долгото кожено палто се појави во последните неколку месеци, раната шампионка во стилот е Каја Гербер. Таа е забележана често во формата инспирирана од гроздобер од 2018 година.


Како што претходно споменавме, Бела Хадид малку повеќе се забавува со нејзиното преземање на долгиот кожен капут. Понекогаш, таа го прави тоа едноставно, фрлајќи ја сакото над проerирните широки панталони, црни чизми и жичен црн врв за тој совршен изглед на ноќта. Но, како Бела, можете повремено да ги мешате работите – наместо црно, зошто да не одите на долг кафеав кожен капут во комбинација со кремаста бела yелка и црни панталони? Плус, посакуваното палто можете да го истакнете уште повеќе со монохроматско вклопување инспирирано од Бела. Опциите се бесконечни!


Кендал enенер исто така неодамна зафати скоро монохроматско прилагодување на улиците на NYујорк, носејќи го својот долг кожен капут во комбинација со некои борбени чизми Прада за елегантен стил на вечера. Дури и ако сте се нафатиле на црно-изгледот како Кендал, следете ја нејзината предност и размрдајте ги работите со малку кафеава или друга боја по ваш избор. Размислете за шалови, вештачко крзно или додатоци – овие мали додатоци навистина можат да го подигнат вашиот изглед од долга кожа!

Местото на долгото кожено палто како лежерно парче треба да биде очигледно досега, но ако не е тоа, Хејли Бибер е тука да ни даде уште еден пример за тоа како може да изгледа носењето на овој капут од ден на ден. Бидејќи ова е толку големо парче, со различен изглед со потенок, лежерен ансамбл под него може да се создаде убава разлика што ќе ја врзува целата облека заедно. Хејли е за едноставност, а може да бидете и вие: Обидете се да вметнете добро вклопена црна urtелка во омилените фармерки, сето тоа да го надополните со вашиот долг кожен мантил. Одговарајте на ременот и чизмите и подготвени сте!


Иако досега главно се фокусиравме на постудените сезони, ова парче не е само зимски изглед. Познати личности како Лили-Роуз Деп не посочуваат како овој капут може да се стилизира и да се стилизира во текот на целата година. Во духот на ова гроздобер парче, погледнете ги другите трендови на ерата на 90-тите и 00-тите за да создадете незапирливо модерно вклопување. Спарувањето на фармерки и широки нозе со фармерки на Лили е класичен изглед што е лесно да се имитира. Лизнете на некои нијанси и сите сте подготвени за летното сонце!
Љубовта на Дуа Липа кон 90-тите и 00-тите години го надминува нејзиното двобојно прилагодување на Греми. Таа неодамна го додаде овој долг кожен капут во нејзината ротација. И иако можеби се чини дека е црно, преземањето на Дуа е всушност зелено во шума. Ако се обидувате да го сторите тоа како Дуа, спарете го палтото со лабави фармерки со светло миење и нео-зелена маичка за тотално ретро изглед. Стајлингот тука е лесен: Голем темен капут може да моли за боја, така што одржувањето на неа светло под него е забавен начин да додадете карактер на изгледот цела година.


Кога се сомневате, одењето тотално монохроматско никогаш не повредило никого – и Зендаја ни покажува колку лесно може да се повлече глам монохроматски изглед. Лизгањето на вашата долга кожна јакна над LBD со чизми до глуждот резултира со нокаут, што не треба воопшто да се координира. Потпрете се на вашите црни елементи за гардероба и сигурно ќе соберете моќна и гламурозна облека со леснотија.
Софија Ричи го зема долгото кожено палто и gives дава панк-рок раб. Кожата на кожа е силен потег, но како што докажува Софија, вметнувањето во вистинското вклопување може да биде стилско и да ви даде големи лоши вибрации. Контрастот го прави овој изглед успешен – дополнете ги дното налик на црна кожа со силен бел врв, како што е белиот врв на култури, Sofia’s се одлучи за тука при претставувањето на нејзината нова линија облека. Добро, па ова палто не е долг црн изглед што го сакавме во текот на оваа листа. Сепак, Софија Карсон е уште еден пример за одредена разновидност што дозволува долг кожен капут, а има и црна боја. Нејзината крпеница од злато, сребро, бронза и црна боја нè потсетува да бидеме шарени и слободно да експериментираме. Можете да ги изберете истите бои што ги има овде, или да ги мешате и да одговарате за да направите стил целиот свој. Откако ќе развиете цврста основа како црниот маички и фармерките на Софија, ќе можете да се забавувате со него – забележете ја не само бојата, туку и црните чизми до колена на Софија!

Без разлика дали сте во потрага по класично црно палто, повеќе опција за крокодил или друга алтернатива на буџетот, тука ги заокруживме најдобрите (вегански) опции што можете да ги купите сега за да тропате на долгата кожа -тренд на палта надвор од паркот!

Напиши коментар