Free zone

Експертите откриваат зошто имате чудни соништа за време на изолацијата

Да, мелатонинот би можел да игра голема улога во имањето на „луди“ соништа во последно време.

Заробени меѓу насловите на корона вирусот, како се шири COVID-19 и како сами да направите маска за лице, веројатно сте забележале друга заедничка тема на социјалните медиуми: чудни соништа.

Во случај да не сте знаеле, психологијата на соништата трае со векови, уште од моментот кога Зигмунд Фројд ја популаризираше идејата дека соништата може да бидат прозорец во несвесниот ум, објаснува д-р Бретани Лемонда, Њујоршки невропсихолог. Денес, експертите се согласуваат дека живописното сонување – па дури и повремениот вознемирувачки кошмар – е сосема нормално; всушност, тоа беше скоро очекувано за време на толку голема неизвесност.

Добрата вест: ако имате живописни соништа, тоа не мора да биде „лоша“ работа. Сепак, разбирливо е дека сакате да се ослободите, особено ако вашите соништа предизвикуваат забележителен стрес во вашиот секојдневен живот.

Еве што имаат да кажат експертите за вашите чудни „карантински соништа“ и како можете да бидете сигурни дека ќе го добиете остатокот што ви треба во средината на пандемијата COVID-19.

Многу луѓе се свртуваат кон лекови без рецепти или додатоци како мелатонин кога се борат со несоница и други проблеми поврзани со спиењето. Ако не сте знаеле, мелатонинот е всушност хормон што природно се јавува во организмот за да помогне во регулирање на вашиот циклус на спиење и будење.

Добрата вест е дека земањето мелатонин во раните вечерни часови (и со совет на доктор) може да помогне во подобрувањето на квалитетот на вашиот сон. Покрај тоа, бидејќи здравиот сон го одржува вашиот имунолошки систем силен, земањето мелатонин исто така може да биде добар начин да останете здрави за време на пандемијата COVID-19.

Совет: Користете го вашиот кревет само за спиење и секс (што значи дека телевизорот, идеално, не треба да биде во спалната соба), избегнувајте да го гледате вашиот телефон додека сте во кревет (особено алармантни вести или други медиуми) и решете се за читање книга со слабо светло пред спиење. Вежбањето редовно и избегнувањето на кофеин во попладневните часови, исто така, може да придонесе за повеќе мирен сон.

Напиши коментар