After Midnight

Експертите предупредуваат: Еве зошто споделувањето на лозинките со партнерот е лоша идеја!

Порано се сметаше за врв на интимност и доверба во врските, кога, на пример, целосно се опуштате со вашиот партнер.

Барем тоа значеше дека конечно може да извршите голема нужда во неговиот стан, или нешто слично на тоа, што честопати е табу тема за многу парови на почетокот. Во денешно време, покрај сето тоа, се смета дека сте на „вистинскиот пат“ ако си споделувате лозинки, не само од телефони и социјални мрежи, туку можеби и за Нетфликс и слични платформи.

Ах, таа прекрасна доверба, нема тајни и слично. Звучи одлично? Можеби, но експертите велат дека тоа е всушност огромна грешка!


Прашањето за безбедноста се издвојува пред сите останати. Не можете да гарантирате дека вашата друга личност ќе биде внимателна со вашите лозинки колку што сакате.

Експертите посочуваат на еден банален пример за тоа што всушност се случува секој ден: може да станете жртва на кражба на идентитет со кликнување на погрешен линк, до лажна веб-страница, дизајнирана да собира лични податоци за злоупотреба.

Најголемиот ризик, се разбира, ако вашата врска се прекине, е тоа што вашиот поранешен партнер сега има пристап до вашите лични информации и може да ги користи против вас како одмазда. Најлошо од сè, како што тврдат експертите за технолошки криминал, е тоа што тоа се случува постојано.
„Слушнавме безброј приказни во медиумите за постапките на „одмаздничка порнографија“ со кои поранешните партнери пристапуваат до приватни, интимни фотографии или пораки и ги споделуваат на Интернет“, објаснуваат тие.

На паметен сајбер криминалец потребни му се само неколку минути за брзо пребарување на социјалните мрежи за да го пронајдете името на семејното милениче или датумот на годишнината од венчавката.

Па, што да правам тогаш?

Совет е редовно да ги проверувате вашите лозинки, така што ако нешто тргне наопаку, да имате брз пристап до вашите сметки.

Знаеме дека треба да имаме различна лозинка за секоја сметка (но, навистина кој друг го прави тоа ???), па ако тоа звучи како премногу работа, управувачот со лозинки – кој има најмногу вградени прелистувачи – ќе запомни сè за вас.

Дали ги споделувате вашите лозинки со најблиските и дали некогаш сте имале проблем поради тоа?

Иако жртвите никогаш не се виновни во вакви ситуации, тие честопати се лекција за важноста приватните податоци да се чуваат навистина приватни.

Ова може да биде тешко да се направи во брак, бидејќи паровите често имаат заеднички пристап до банкарски сметки или компјутери. Но, дури и ако сте во долга, посветена врска, сепак треба да бидете внимателни од разни причини.

Тука постои ризик паровите да изберат лозинки кои ќе бидат лесни за паметење, а тоа се често лозинки кои лесно се погодуваат, велат експертите.

Напиши коментар