Free zone

Група млади луѓе ни кажаа зошто носеле половна облека на климатскиот штрајк 2019 година
„Единственоста е важна за мене, бидејќи не само што сум страстен за модата, туку и помагам на мојата заедница“.
„Штрајкуваме за вас! Штрајкуваме за нас! “ илјадници демонстранти скандираа изминатиот петок, 20 септември, собирајќи се во градовите ширум светот за поддршка на климатскиот штрајк. Следејќи ги стапките на 16-годишната активистка Грета Тунберг, која започна да го прескокнува училиштето во петок во август 2018 година, во знак на протест против климатските промени (и неодамна го премина Атлантикот преку едрилица), дојдоа сите, од родители и бебиња до наставници и ученици од сите возрасти заедно во долниот Менхетен, придружувајќи се на повикот за климатска правда.
Со шарени протестни знаци на влечење, некои млади луѓе ги обоија своите лица, додека други им ги испуштија омилените намотки конци за таа пригода. Зошто? Гроздобер и од втора рака облека станува сè попопуларна неодамна и од добра причина – размавтаната облека не изгледа само кул (на крајот на краиштата, сите работи што се вратија деведесетти и богатства!) Тоа е исто така затоа што младите возрасни се грижат повеќе за тоа како влијаат нивните навики за купување земјата. Всушност, според студијата спроведена во 2019 година од страна на thredUP, Millennials и Gen Z донесуваат половна облека 2,5 пати побрзо од сите други возрасни групи. Со оглед на тоа што се потребни 2.700 литри вода за да се направи маица, да се биде свесен потрошувач е поважно од кога било.
Тинејџер од Вог разговараше со 21 млад човек на климатскиот марш во Њујорк за нивните протестни облеки и зошто носењето половна облека е значајно и потребно кога станува збор за спас на нашата планета.

Шенон, 20г.

„Јас сум тука со мојот клас и мојот учител нè натера да ги носиме овие елеци. Сè што носам под елек е веќе носено од девојка од Северна Каролина. Мислам дека е важно бидејќи сме тука на еколошкиот марш да носиме само стара облека затоа што брзата мода е ужасна за околината.

Елекот ме тера да размислувам за околината,а маската е за емисиите на јаглерод. Ова е всушност мојот прв пат некогаш да носам маска. Но, тоа е толку ограничувачко за сè што се обидувам да направам. Некои луѓе сега мислат дека тие се неопходен дел од секојдневното носење затоа што воздухот е толку лош. Би било сосема поинакво постоење да мора постојано да носам еден од овие “.

Имани, 17г.

„Овие панталони беа всушност на мајка ми и ги пренесе врз мене. Носам многу од нејзината облека бидејќи мислам дека ми даде стил. Се обидувам да се воздржам од купување нешто ново. Повеќето од она што го купувам е искористено затоа што мислам дека е супер важно да се рециклира. Ме прави да се чувствувам многу подобро знаејќи дека не треба да трошам пари или да придонесувам за големите корпорации “.

Инџи, 14г.

„Моите бои се понеутрални денес затоа што сакав да се фокусирам на мојот знак за да се истакне. Носам панталони „Дики“, врв од ракија Мелвил и некои „Најки“ што ги добив од Депоп. Јас главно купувам во продавници за штедење и во Депоп “.


Тејлор, 17г.

„Овие панталони беа разгорени. Ги добив за 50 центи. Мислам дека е навистина важно да започнеме со велосипедизам и не само да ги фрламе работите, туку да искористиме целосно од сè, за да не придонесеме за глобалното затоплување Овој врв на културата го има симболот на НАСА затоа што штрајкот се однесува на неприфаќање на науката, затоа сакам да ја поддржам науката и да ја поддржам НАСА “.


Лисабет, 18г.

„Целокупната облека ми е раздвижена, освен крилјата на пеперугата. Купувам од втора рака, бидејќи повеќе не сакам да поддржувам корпорации за брза мода. Ја сакам модата и сакам да изгледам симпатично, но не го сакам фактот дека [овие] модни компании ја повредуваат животната средина и повредуваат семејства во земјите во развој и не им даваат соодветни работни места. Армијата на спасот е во близина на мојата куќа и јас сум навистина близок со вработените, па знам дека ги поддржувам и нив. Единственоста е важна за мене, бидејќи не само што сум страстен за модата, туку и помагам на мојата заедница “.


Eтемала, 17г.

 „Сакам да штедам и сакам да наоѓам работи што ми се јавуваат. Посакувам да имаше повеќе продавници за штедење, како што има во градот низ целата земја. Оној на кој одам се нарекува Бафало размена. Тие ви дозволуваат да ја продавате облеката и ви даваат кредит на продавницата за да можете да ја купите облеката од продавницата. Се чувствувам како тоа да е неверојатен начин да се биде поодржлив затоа што нечија облека што веќе не ја сакаат повеќе може да биде моето крајно богатство. Ги имам и овие горди чорапи и повеќе се обидувам да го прифатам мојот лезбејски идентитет. Сакав да бидам како девојка од ВСЦО, но не баш толку основна, па геј девојка од ВСЦО “.

Медлин, 17г.

„Мајка ми ме земаше [штедливо] како дете. Сега работам во продавница за гроздобер. [Шкогата] е подобра за околината и можете да најдете многу кул работи “. – Луси

„Сè што носам денес, или го добив како пријателка од пријател или го купив од втора рака. Секогаш кога ќе купам нешто, знам дека ќе го користам подолго време, па затоа се обидувам да се држам до предмети што знам дека редовно можам да ги носам, а кои не се трендовски “. – Медлин

Софија, 22г.

„Купувањето од втора рака е подобро за животната средина. Поевтино е, позабавно е. Имав среќа што мајка ми секогаш купуваше во пратки. Затоа, никогаш не помислив дека е грубо да се носи туѓа облека. Потоа на факултет, повеќе се зафатив затоа што сакам да купувам работи, но не сакав да придонесувам да се вложува толку многу отпад во светот и не сакам да трошам толку многу пари. Плус, можете да добиете многу повеќе работи и да најдете работи што не ги имаат сите “.

Марк, 17г.

„Се повеќе и повеќе марки на масовниот пазар банкротираат. Одржливо купување е дефинитивно патот да се оди. Ние мора да одиме во продавници за штедење. Ние треба сами да правиме облека кога тоа е можно. Мораме да купиме облека не од марки за масовно производство, туку од брендови што се еколошки “.


JоJо, 16г.

 „Се обидувам да носам што повеќе размачкана облека за да бидам одржлив. Значи, сè што носам е размахвано, освен пантолоните и чевлите. Има толку многу облека што се расипува, а вие би можеле да ја носите наместо да купувате нови работи што чинат толку многу енергија и вода за да бидат фрлени “.

Мизу, 16г.

„Сакам да се изразам себе си преку модата како. Сакав да бидам шарена од глава до пети и да се истакнувам. Имам тенденција повторно да ја користам облеката, да ја преправам и да направам сам (свои) додатоци. Се обидувам да не ја поддржувам брзата мода затоа што навистина сум против тоа “.


Девин, 19г. и Габи, 22г.

„Сè што носам освен мојот чокер е разубавено. Сакам да штедам. Овде во градот е потешко затоа што сè е куративно, но едноставно е поодржливо. Се обидувам да престанам да купувам брза мода, така што купувам само од втора рака или купувам гроздобер преку Интернет. Модата е една од најголемите производители на отпад во светот. Одам во модно училиште, па затоа се обидувам да бидам посвесна за тоа што го купувам “. -Девин „Всушност го добив овој врв вчера на Депоп и се сретнав со продавачот лично затоа што превозот ќе беше прескап. Јас сум од Georgiaорџија и има само толку многу добри продавници за штедење таму. Јас секогаш наоѓам толку многу неверојатни места што ги сакам. Се чувствувам како [штедливоста] е добар начин да се рециклира и да се направи модата сè уште модерна, додека е одржлива “. -Габи


ЈО, 16г.

 „Секој пат кога купувам размислувам за одржливоста. Ивеам веднаш во близина на добра волја. Одам таму или многу ја облекувам облеката на сестра ми. Купувањето од втора рака е важно за мене затоа што сакам да ја спасам планетата “.

Ања, 16г.

„Облекувањето ми дава одредена цел. Оваа кошула се раздвижи на L Train Vintage во Њујорк и овие чорапи што ги добив од Бафало берза. Кога и да штедам, секогаш добивам вреќи за рециклирање, па се намалува пластиката што ја користам “.


Сара, 16г.

 „Скоро целата моја облека е разубавена. Повеќе се обидував да купувам од втора рака затоа што модата е голем загадувач на животната средина. Овие огромни компании точно знаат што прават и навистина е збркано. Секогаш излегува нова мода и мислам дека е навистина кул уметничка форма, но исто така посакувам да можеме да користиме стари работи и да ги исечеме на нови парчиња и работи. Тоа е навистина кул начин за создавање, но рециклирање работи што веќе постојат. И може да изгледа уште постудено “.

Мира, 19г.

„Купувам од втора рака, бидејќи тоа е одржлив начин за промена на гардеробата и градење на она што веќе го имам и е прифатлив начин да го сторам тоа. Само што добив нов врзивно средство, па сакав да носам нешто лабаво што ги покриваше градите. Јас всушност ја носев оваа облека пред неколку дена, но тоа беше нешто што можев да го фрлам и да не бидам нервозен поради носењето. Знаев дека може да работи повторно “.

Брендан, 19г.

„Јас понекогаш штедам. Добивам многу облека од втора рака на Интернет. Како студент по мода, одржливоста е дефинитивно една од најважните работи за мене. Кога дизајнирам облека, сакам да се осигурам дека користам материјали што не ставаат многу јаглен во околината, се човечки произведени и не користат животни “.

Есанди, 15г.

„Јас сум навистина голем во штедливост. Откако излегоа сите тие вести за продавниците за дуќани, јас едноставно целосно престанав да одам во ланци како H&M. Почнав да штедам и на тој начин најдов многу подобри работи. Само мислам дека е многу подобро да се штеди и да се заштеди облека наместо да се пали “.

Абида, 15г.

„Најчесто купувам штедливост за облеката. Облеката е облека. Не е важно дали се нови или не. Исто така, подобро е за околината затоа што кога купувате нова облека, особено преку Интернет со испорака, тоа предизвикува повеќе емисии и слично “.

Напиши коментар