Free zone

Исчистете го лицето со помош на природни состојки од кујната

Црнки, мозолчиња и акни се добро познати болести на сите тинејџери, но и постари, и често оставаат лузни на лицето. Ова всушност се случува најчесто затоа што самите го чистиме лицето и со тоа неизбежно оставаме последици на кожата. Со цел да избегнете да си нанесувате штета на себе, т.е. лузни ви откриваме природни трикови кои ќе ви помогнат во борбата против црнки, мозолчиња и акни. Одлично е што сите производи се составен дел од секоја кујна, затоа внимателно прочитајте што издвоивме.

Лимон
Црни точки, мозолчиња и акни ќе бидат помалку изразени ако редовно го чистите лицето, правите пилинг и ако кожата е доволно хидрирана. Исечете го лимонот на половина и истријте го на лицето.Можете да исцедите лимон и да натопите парче памучна волна и да го исчистите лицето со него. Лимонска киселина е многу корисна за кожата.
Цимет
Овој зачин е познат по своите антиинфламаторни својства Измешајте три лажици мед, лажичка цимет и направете домашна маска. Нанесете го на лицето, оставете го да стои десетина минути, а потоа измијте го со млака вода и соодветен сапун или гел за миење.
Зелен чај
Земете две лажички зелен чај и направете чај, но не додавајте мед или шеќер. Кога ќе се олади, користете го како тоник за лице.
Јајца
Тие се одлична храна за затворање на проширените пори. Можете да направите маска од изматено јајце и мед, оставете ја маската да отстои околу десет минути и исплакнете ја со млака вода.
Ледени коцки
Доволно е да го истриете лицето со коцки, и тие ќе го ублажат црвенилото, ќе го намалат воспалението.
Бидете сигурни да не известите ако пробате некои од овие совети, и повторно ако имате некои други трикови, споделете ги со нас.

Напиши коментар