Free zone

Како вагиналното испуштање може да ја обезбои долната облека


Сите знаеме дека кога некој со вагина ќе ја соблече долната облека, веројатно ќе има исцедок од вагината на ткаенината. Но, има нешто за што многумина веројатно забележале и се прашувале, за кое скоро никогаш не се зборувало: волшебните својства на „белење“ на вагината. Корисникот на TikTok, uhlissuhrose, чие име е Алиса, се отвори за нејзиниот бели WAP во сега веќе вирално видео. На видеото, Алиса држеше бројни чиста долна облека, покажувајќи промена на бојата во меѓуножјето и се прашуваше: „како го прави тоа?“ Од објавувањето на овој напис, имаше повеќе од 25 000 коментари на видеото, од кои многу други велат дека мислат дека се единствените чиј исцедок од вагината е толку моќен што може да ја смени бојата на ткаенината.

@uhlissuhrose

Please duet this with your pussy bleached underwear so I don’t feel alone. #underwear #WhatsPoppin #ThrowbackSongs #QuickRecipes #foryou #fyp #wap

♬ original sound – Alyssa💀🌹

Иако е позабавно да се мисли на ова како мистична претстава за силата на вагината, постои совршено научно објаснување зошто вагината во суштина може да ја „избели“ вашата долна облека. MDенифер Линколн, д-р, OBGYN со седиште во Портланд, за BuzzFeed изјави дека има врска со вагиналната pH вредност.

„Вашата вагина е кисела средина и тоа е нормално“, рече Линколн за „Базфид“. „Тоа е здраво, и тоа се должи на видот на бактерии кои живеат таму. И така, теоретски, ако вашиот исцедок е малку кисел, тоа потенцијално може да ја промени бојата на ткаенината “.


Jенифер Пол, д-р, OBGYN на Универзитетот во Чикаго Медицина, за СЕБЕ во 2019 година изјави дека не сака да го нарече „белење“ она што се случува, но киселата сопственост на испуштање може да комуницира со бојата на ткаенината, што резултира во промена на бојата. Сепак, не е за што да се грижите – тоа е сосема нормално. „Киселината на исцедок може да ја обезбои облеката, но важно е да имате предвид дека тоа е нормален, здрав исцедок за вагината“, изјави Пол за СЕБЕ. Се разбира, секој има различно опкружување што се случува таму долу, така што никогаш нема да ја видите вашата долна облека како ја менува бојата како камелеон, или може да се случи секое проклето време. Ако не сте љубител на промена на бојата на меѓуножјето, би можеле да размислите да носите pantyliner како бариера за да го фатите испуштањето. Тоа би можело да помогне во зачувување на вашите скапоцени соништа. Но, искрено, фактот дека вашата вагина може да промени нешто во боја е исклучително кул и ние треба само да го почитуваме. Со гордост носете ги тие „белила“. Помислете на тоа како природна вратоврска-боја на вашето тело – тоа е мода!

Напиши коментар