Celebrity

Ким Кардашијан и другите ѕвезди ги бојкотираат Фејсбук и Инстаграм поради говор на омраза

„Неточните информации споделени на социјалните мрежи сериозно влијаат на претстојните избори и ја поткопуваат нашата демократија и имаат сериозно влијание врз општеството“, рече Ким во изјавата.

Сето ова е дел од кампањата #StopHateforProfit што беше покрената во Америка од активисти за човекови права.

„Не можам да застанам и да молчам додека различни платформи дозволуваат говор на омраза и дезинформации да продолжат да се шират врз нив“, напиша таа.

Ким Кардашијан е една од најследените sвезди на Инстаграм, ја следат 188 милиони луѓе,и нема да објавува ништо 24 часа.

Покрај тоа, во акцијата се приклучија и Леонардо ди Каприо, Саша Барон Коен, Кери Вашингтон, Џенифер Лоренс, Кети Пери, како и Ештон Качер, велејќи дека „платформите не се создадени за ширење омраза и насилство“.

Организаторите на кампањата # СтопЗамрази за профит, која беше започната во јуни, ги обвинија Фејсбук и Инстаграм дека не прават доволно за да спречат говор на омраза и да шират лажни информации.

Напиши коментар