After Midnight

Кога им беше најубаво, таа почина: По Наташа, ниту една друга жена не беше достојна за неговата љубов!

Дури и денес, по толку години по трагичната несреќа во ски-центарот, која што беше смртоносна за актерката Наташа Ричардсон, нејзиниот сопруг, славниот глумец Лиам Нисон, не се опорави од фактот дека неа веќе ја нема.

И нивната љубовна приказна беше исто како и филмските сценарија од најромантичните филмови. Лиам Нисон и Наташа Ричардсон се запознаа на Бродвеј во 1993 година, каде двајцата глумеа во новата верзија на „Ана Кристи“. Хемијата меѓу нив не можеше да се скрие на сцената, но не беше сета идилична.

„Работата со него, што се случуваше меѓу нас и натписите во медиумите за хемијата меѓу нас навистина не помагаа на мојот брак во тоа време, што ионака се распаѓаше тогаш. Сето тоа беше лошо. Што можам да кажам во мојата одбрана? Навистина се заљубив “.

17 години биле во среќен брак, за време на кој добиле два сина – Мајкл и Даниел – а потоа во 2009 година, семејството заминало на одмор во Канада, Квебек, каде уживале во снежните радости. Наташа Ричардсон, не знаејќи да скија, ангажирала инструктор и отишла со него да ги научи основите. Во еден момент, на патеката за почетници, таа паднала и ја удрила главата.

Бидејќи не носела заштитна кацига, ударот на левата страна на главата бил преголем и предизвикал кршење на крвните садови во мозокот, што на крајот се покажала како фатална повреда. Лиам Нисон се упатил кон својата повредена сопруга, која во тој момент сè уште била будна и му рекла: „Среќо, паднав во снегот“.

Иако била пренесена во болница, нејзините повреди биле тешки. Славната актерка паднала во кома, а лекарите му кажале на Нисон дека ниту едно чудо не може да ја спаси, бидејќи мозокот и бил мртов.

Свесен за сè, ја фатил за рака и нежно и кажал: „љубов моја, за жал нема да се разбудиш повторно. Ударот во главата беше премногу силен. Не знам дали можеш да ме слушнеш, но јас треба да ти го кажам сето ова. Ти се враќаш во Њујорк и ќе дојдат сите твои пријатели и семејство “.

Дури подоцна актерот открил дека тој и Наташа имале договор дека ако едниот од нив заврши во кома и вегетира, другиот би морал да биде доволно силен за да ги затвори сите уреди за животна поддршка. Лиам Нисон го одржа своето ветување. Апаратот го исклучиле, а срцето, бубрезите и црниот дроб биле донирани на други луѓе.

Напиши коментар