Celebrity

Кој всушност беше инспирација на славната „кошничка“ фризура на Ејми Вајнхаус?

Ејми Вајнхаус, пејачка која се издигна над сите музичари од нејзината генерација со својот талент, харизма и најдлабокото алто, е родена на 14 септември 1983 година.

Ејми Вајнхаус е родена во Лондон во еврејско семејство. Нејзиниот татко бил таксист, а нејзината мајка фармацевт.

На само 10 години, таа ја формираше рап групата Sweet ‘n’ Sour, по примерот на американското дуо Salt ‘N’ Pep. Од 12-годишна возраст посетувала училиште за глума, од каде набргу била избркана поради лошо однесување. Меѓу другото, на учителките им пречеше пирсот на нејзиниот нос, пишува порталот Задоволна.

Наскоро започна да пее, а особено го сакаше џезот затоа што порасна со таа музика. Нејзиниот прв соло албум беше „Франк“ во 2003 година, а го следеше „Врати се на црно“ во 2006 година. Нејзини најпознати синглови беа „Рехаб“, „Валери“, „Солзи се сушат сами по себе“, „Љубовта е губитничка игра“ и “Назад на црно”. Таа освои пет Греми за албумот „Back to Black“, а поради своето самоуништувачко однесување предизвикано од зависност од дрога и алкохол, ги наполни страниците на таблоидите.

Напуштајќи го овој свет на 27-годишна возраст, Ејми Вајнхаус се приклучи на „Клуб 27“, група талентирани и влијателни рок-музичари кои починаа на 27-годишна возраст: Брајан onesонс, imiими Хендрикс, Janенис opоплин, им Морисон, Курт Кобејн и други.

Освен неговиот извонреден талент за пеење, Ејми и го и должи својот статус на икона на нејзината препознатлива слика, пред се на нејзината фризура и густо нацртаниот ајланд за очи, зад кој стои интересна приказна.

Имено, Ејми беше голем обожавател на женски бендови од 60-тите години на минатиот век. Инспирацијата за својот стил фризерот Алекс Фоден ја доби од групата The Ronettes, која носеше обемна коса, а со тоа се создаде препознатлива фризура „кошница“. Ејми реши да ја позајми својата шминка инспирирана од Клеопатра.

Всушност имитирана слика, Ејми Вајнхаус успеа да ја направи своја, а членовите на групата The Ronettes, кои Ејми ги „копираше“, беа воодушевени од нејзиниот изглед.

Не знам која е таа, никогаш не ја сретнав, но кога ја видов нејзината фотографија, помислив: „Јас сум!“ Но, тогаш дознав дека е Ејми! Немав очила на фотографијата, рече Рони Спектор, член на „Ронатите“. Ејми додаде малку повеќе Бети Пејџ и Брижит Бардо на нејзиниот изглед, и така се создаде нејзината единствена слика.

Идејата за нејзината препознатлива шминка, задебелен црвен кармин, густи веѓи и голема количина на лагер за очи ја добила од латиноамериканец во Мајами, кого го видела на патот кон студиото каде ја снимила песната „Back to Black“.

Напиши коментар