Free zone

Лесни начини за тоа како да го поправите изгледот на вашата фризура и да го зголемите волуменот на косата

Зимскиот период е време кога многу девојки (повторно) сакаат долга коса, што се должи на големиот број елегантни фризури за време на празниците, како и на фактот дека косата во зима не ни пречи, како кога е 30 степени надвор. На сите им се случило нивната омилена актерка да има „боб“ фризура на насловната страница, па отрчавме кај фризерот и потоа по три дена горко се покајавме. Се разбира, постојат брзи начини за издолжување на косата, како што се различни видови на вештачка коса и додатоци. Но, ако сакате вашата коса да стане посилна, негувана и поотпорна, вооружете се со трпеливост и неколку корисни трикови.

Правилна исхрана

Во многу случаи, здравјето и убавината одат одвнатре. Покрај тоа што пиете околу осум чаши вода на ден за да ги одржувате влажни косата и телото, има и храна што може да помогне во растењето на косата. Потребни ви се протеини, потоа храна како млечни производи, тофу и јаткасти плодови, потоа масни киселини, кои може да се најдат во популарната храна како спирулината, но и во семките од тиква, како и витамини А, Е, К, Б, Ц минерали цинк и железо може да се добијат од печурки, спанаќ и цели зрна, меѓу другото.

Намалете го стресот

Високото ниво на стрес честопати предизвикува опаѓање на косата, што може да ги поништи сите ваши преостанати напори за раст. Поради стресот, густината и волуменот се заменуваат со негувана коса без сјај. Јога, медитација или вежбање за време на кои стресот се ослободува, треба постојано да се практикува и никогаш да не се заборава осум часа сон – иако, е полесно да се каже отколку да се направи. Наместо тоа, ако сè уште не можете да се опуштите на уредите за вежбање, најдете начин (подалеку од екранот) да се опуштите со книга, чај, лесна прошетка во природа со омилената музика на вашите слушалки.

Производи за природно миење и нега

Не се препорачува секојдневно миење на косата, бидејќи така се губат природните масла, односно влагата што ја прави бујна и сјајна. Вашиот распоред не треба да содржи повеќе од четири миења неделно, а задолжително е да користите производи со природни состојки.

Напиши коментар