Free zone

Лимон во служба на убавината


Борeјќи се против преценетата козметика, ви претставуваме дарови на природата кои не чинат многу и прават чуда за вашето лице, тело, коса и нокти. Лимонот е незаменливо средство за убавина бидејќи содржи многу витамини, а неговата киселина е како вистински еликсир за кожата. Ако имате проблеми со коса, кожа или кршливи нокти, ве советуваме само да ги правите овие козметички третмани.

Ако кожата на лицето е мрсна, намачкајте ги повеќето мрсни делови со парче лимон и оставете ја добро да се исуши;

За сува кожа, направете лосион сок од лимон измешан со 50 гр розова вода и користете го наутро и навечер;

Направете сок од половина лимон за да ја измиете косата после миење. Ако редовно ја повторувате постапката, вашата коса ќе биде посјајна и помека;

Лимонот е идеален и за осветлување на косата, за сенка или две. Потребно е да се исцеди лимон на влажна коса, да се остави да делува десетина минути, а потоа да се исплакне со млака вода;

Лимонот ќе го отстрани вишокот маснотии од косата ако секоја вечер пред спиење протривате неразреден сок од лимон во коренот на косата;

Дали вашите нокти се кршливи и кревки? Потопете ги околу десет минути во сок од лимон десет ноќи по ред.


ПАКУВАЊЕ ЗА СУВА КОСА со лимон: Изматете ги белките, додадете 2 жолчки, лажица мед и сок од 1 лимон. Нанесете ја масата на скалпот со масирање и оставете ја да делува 15 минути, а потоа добро исплакнете ја, и ако косата е екстремно сува, додадете 1 лажичка масло од пченица во масата. Масло од лимон и пектин ја премачкуваат косата со негување слој, така што косата станува мека и сјајна.

Напиши коментар