After Midnight

Мали нешта што всушност се важни: Работи што никој нема да ви ги каже за сексот кога сте тинејџер


Во морето совети и информации, овие се тие кои се секогаш заборавени.


Нема да добиете никакви информации за сексот или потребното образование во училиштата, а повеќето родители не се толку слободни да разговараат на оваа тема со своите деца. Затоа, главните извори на информации се филмови и приказни од постариот тим, и тоа се работи што никој од нив нема да ви ги каже. Некои земји се понапредни кога станува збор за сексуално образование, но не и Хрватска. Училиштата немаат никаков корисен совет за оваа тема во програмата, ниту за сексот, сексуалноста, согласноста, заштитата … и сето тоа се теми за кои младите сакаат да знаат. Информациите се собираат на други начини затоа што се тема која ги интересира сите, особено во тинејџерските години. Некои информации што се важни и што секој треба да ги знае, остануваат заборавени и не треба да бидат. Некои од овие можеби веќе ги знаете, некои можеби не ги знаете, но овие 10 факти за сексот секој треба да ги знае.


1. Нормално е дека ве интересира секс, но исто така е нормално дека не ве интересира Вие не сте навивач дури и ако не можете да престанете да размислувате за секс или ако сè уште не ве интересира ова. Вашите пријатели можеби се во една група, а вие во друга, но сето тоа е нормално. Секој одлучува сам кога е подготвен за секс, само затоа што вашиот BFF не престанува да зборува за тоа или вие личноста во врска давате совети дека треба да се обидете, не значи дека треба да ве интересираат.


2. Како ќе ја дефинирате невиноста зависи само од вас Девственоста е поим што секој може да го протолкува на свој начин и да се поврзе со неа на свој начин. Што и да ви звучи добро, држете се до тоа. Дали ќе се сметате себеси за девица иако не сте оделе до крај, но правевте други работи со вашето момче? Сè повеќе, на секој поединец му се дава избор да одлучи што значи овој термин за него – и секоја верзија треба да се цени. 3. Може да кажете „не“ во секое време Никогаш не е доцна да се премислите за сексот. Дури и ако сте оддалечена секунда од тоа, сосема е во ред ако сепак се премислите и кажете дека не сте подготвени. Таа не треба да се чувствува виновна или да се плаши да се откаже ако треба и буквално во последната секунда. Дури и ако не сте веќе 100% сигурни дали сте подготвени или не, застанете, одвојте време и размислете што сакате. Секоја причина е добра и секој пат е вистинско време да се каже „не“.

4. Немојте да бидете убедени да земате апчиња за контрацепција

Имате момче, подготвени сте да го направите овој чекор понатаму во вашата врска и секако сакате да бидете безбедни. Безбеден секс е единствениот секс што треба да го имате, без исклучок. Она што момците сакаат да го прават е да им продаваат на девојките приказна за тоа како не сакаат да носат кондом или како вашиот секс ќе биде подобар без него и дека е подобра опција да започнете да пиете апчиња за контрацепција. Да, тие се заштита, но исто така се апчиња, и секоја пилула му штети на вашето тело на некој начин, и ако навистина не треба да ги земате од здравствени причини, ова не треба да биде ниту главната и единствената причина.

5. Кондомите не се 100% заштита

Иако најчестата форма на заштита, таа нема да ве заштити од сè. Тоа ќе ви помогне да ве заштитиме од разни сексуално преносливи болести што може да ги има друго лице, но не од сите. Дури и ако користите ваква заштита, сепак можете да се заразите и да добиете херпес или инфекција. Значи, во случај понекогаш да почувствувате дека сè не е во ред подолу по сексот, не е паметно да го игнорирате, бидејќи знаете дека сте користеле заштита, а посетете гинеколог. Веројатно не е ништо страшно, но затоа сега е вистинското време да го средиме тоа.


6. Гинекологот нема да ви суди Без оглед на тоа колку години имате и без оглед на кој проблем имате, не плашете се и не се срамите да одите кај гинеколог. Треба редовно да го посетувате кога станувате сексуално активни, без разлика колку години има. Освен тоа, ова е човек што може буквално да прашате што било за вашиот пријател долу. Можеби ви се чини малку непријатно, но за нив е работа и сосема нормална работа да разговарате за вакви теми и да одговорите на најчудните можни прашања.

7. Мастурбацијата е нормална работа Не е во ред, не е чудно и не е само за момците. Кога се чувствувате подготвени за секс, тоа не значи дека треба буквално да најдете некое момче со кое ќе го направите тоа, прво можете сами да истражите што ви одговара, а што не. Мастурбацијата е сосема нормална работа, да не спомнувам побезбедна опција. Заради неа никој случајно не забременил, таа не пренесува никакви инфекции или болести и нема драма.


8. Треба да уживате во сексот Ако сте сексуално активни, тоа треба да биде затоа што го сакате и затоа што е добро за вас, а не затоа што сакате вашиот партнер да биде среќен. Не правете нешто што не сакате или што не ви одговара. Сексот е активност во која треба да уживате, а не да ја „правите“. Никој веднаш не знае што најмногу му одговара или што не сака, затоа истражувајте и испробајте различни работи и не плашете се да кажете дали нешто воопшто не ви одговара или нешто е премногу добро за вас. Сето ова води до најдобар можен секс. 9. Вашата вагина не изгледа чудно Една од работите за што се грижат некои девојки е како изгледа нивната вагина. Ова е нешто околу кое навистина нема потреба од стрес бидејќи таму долу секој е различен. Постојат различни верзии и сè е нормално.


10. Порното не е образование што треба да го сфатите 100% сериозно и како реално прикажување на сексот Порното изгледа како добар начин да најдете одговори на разни прашања во врска со сексот што ве мачат, но имајте на ум дека тие не се реални. И тие се само филмови и ниту еден филм не ја прикажува реалноста точно како што е. Интернетот е добар учител каде што можете да дознаете многу информации, но не зачувувајте веднаш сè што гледате или читате како релевантна информација и држете се до него како најголема вистина.

Напиши коментар