Free zone

Митови за здрав начин на живот во кои не треба да верувате !

Како што растеме, слушаме многу совети, но не треба да веруваме во сите. “Ако одиш да спиеш со влажна коса, ќе се разболиш” – тој е еден од оние што веројатно сте ги чуле неколку пати.

“Ако во твојата соба е топло, нема причина да се разболиш” . Бабите и мајките сакаат да го повторуваат овој совет многу често.

Исто така можете да видите дека се повторуваат некои работи поврзани со здрав начин на живот. Постојат многу митови за здрав начин на живот во кои не треба да верувате и дека луѓето околу нас сакаат да ги повторуваат, и кои можете да ги прочитате и на социјалните медиуми и на Интернет. Никој не би требало да ги шири тие совети, но во секој случај тие сè уште постојат. Ова се само 4 од нив, митови за здрав начин на живот, во кои не треба да верувате.

 1. Да бидеш слаб значи да бидеш здрав : оние кои се слаби се здрави, оние кои се дебели не се
  Често ќе наидете на луѓе што го мислат ова. Идејата е дека оние кои се под одредена тежина – тие се здрави, што е над таа тежина – не се здрави и таа личност не води здрав живот. Се разбира, само затоа што некој не е слаб, не значи автоматски дека не е здрав. Оние кои се слаби можат да имаат нездрави навики кои ги применуваат секој ден, а слаби се само затоа што имаат добар метаболизам. И оние кои се слаби можат да се соочат со истите здравствени проблеми како и оние кои се подебели. Бидејќи се шири фактот дека „посно значи здраво“, многу луѓе се охрабруваат да создаваат лоши навики и нарушувања во исхраната. Луѓето кои не се слаби можат да водат многу поздрав живот. Телото на секого е различно и истите правила не важат за секого.
 1. Органската храна и природните производи се многу здрави и секогаш треба да им се даде предност
  Во многу од продавниците можете да видите „нормална“ и органска храна во одделот за овошје и зеленчук. Оние кои се органски, се разбира, имаат трипати поголема цена. Кога производот е означен како „органски“ или „природен“, веднаш се чини дека е примамливо доколку имаме желба да живееме поздраво. Дали навистина треба да го земеме предвид тоа? Дефинитивно зависи од вас, но според бројни истражувања, навистина нема потреба. Да, ќе добиете дополнителни здравствени поени од органска храна и природни производи, но ако се грижите за сите други работи кога станува збор за вашето здравје, ова не е клучно или нешто што ќе направи значителна разлика.
 1. Додатоците во исхраната ќе ве направат поздрави
  Витамини, протеини, апчиња за убава коса и други додатоци во исхраната кои се продаваат и кои ќе ви помогнат да водите поздрав живот и да бидете поздрави – дали се тие добри и неопходни или не? Тие ветуваат дека ако ги користите секојдневно ќе ја имате со себе дневната доза на витамин Б или железо што ви треба и тоа е примамливо, но треба да бидете внимателни кога сериозно ги сфаќате ветувањата што ги даваат. Бројни студии за такви популарни додатоци покажаа дека тоа не е точно. Ако навистина сакате да внесете доволно витамини во вашето тело, најдобро е да проучите која храна содржи витамини што ги сакате и потоа да ги вклучите во вашата исхрана. Повеќето од овие додатоци се бескорисни, бидејќи тие немаат доволна количина на одредени работи што велат дека ги имаат.
 2. Треба да пиете 8 чаши вода на ден
  Ова е факт што најчесто можете да го слушнете, но дали е навистина вистина? И од каде точно 8 чаши?!  New York Times дури објави статија што го разби овој мит.  Aaron E. Carroll откри дека овој совет всушност потекнува од 1945 година и тогаш луѓето почнаа да се држат до него. Затоа, се препорачува да пиете 2,5 литри вода на ден. Она што тие не го зедоа предвид во 1945 година е дека ние не внесуваме вода во организмот само буквално пиејќи вода од чаша. Некои овошја и зеленчук, како и сокови и други работи што ги пиеме, содржат одредена количина вода. Бидејќи се препорачува да јадете овошје и зеленчук што почесто, што е навистина здраво – не е мит, на овој начин исто така внесувате вода во вашето тело секој ден. Ако пиете 8 чаши вода на ден, тоа нема да успее, всушност, но нема да направи никаква разлика. Пиењето вода е важно во текот на денот да не дехидрира, но немојте да се присилувате да мора да ги пиете сите 8 чаши. .

Напиши коментар