Free zone

Модерно дизајнирана соба за тинејџерка – Дали малата принцеза преку ноќ порасна и се претвори во вистинска девојка?

Декорирањето соба за млада девојка може да биде голем предизвик, пред сè, затоа што тие самите не знаат што сакаат во тој период, а особено не знаат како да комуницираат правилно со родителите.

Она што треба да направите е да го гледате декорирањето на нејзината соба како пресвртница помеѓу детството и зрелоста. Потребно е да се прилагоди истиот простор на потребата за учење и спиење, но и да се најде доволно простор за сите оние ситници што ги сакаат тинејџерите – шминка, гардероба, накит, парфеми и слично. Ако сакате модерно да опремите соба за вашето домашно милениче, ние денес ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Изберете боја
Акцентот на бојата е создаден за женска соба. Тие обожаваат розови, виолетови и црвени тонови, затоа слободно вметнете ги во декорот на собата. Сепак, задолжително консултирајте се со вашата млада принцеза, бидејќи таа можеби сака само еден ѕид во експресивна боја. Ако вашата тинејџерка избере неутрална палета, тоа ви дава одврзани раце за да го потенцирате мебелот во собата.

Мебел и декор
Ако е можно, сведете го мебелот на минимум. Кревет, гардероба и работна маса со стол. Од друга страна, не штедете на детали како што се убави украсни перници, завеси, теписи (особено крзнени). Девојките сакаат уметност во секоја форма, без разлика дали се на ѕид или на полиците. Позадините се исто така оригинален избор при украсување на соба за девојчиња. Неонското осветлување, како и стилизираните огледала, секако се пожелни.

Тема
Ако вашата тинејџерка свири на инструмент, танцува, фотографира или слика, тоа сигурно може да биде тема за дизајнот на нејзината соба. Сите нејзини дела, достигнувања и инспирација можат да бидат дел од декорот.

Напиши коментар