Free zone

Најголемите трендови за шминање што треба да се носат оваа есен/зима!

Со новата сезона доаѓаат и новите трендови во шминкањето. Во текот на летото, секогаш има светли бои и што е можно помалку производи на лицето бидејќи не сакаме сето тоа да се стопи на сонце. Иако би одбрале кафеави, црвени и портокалови тонови за есен, еве што велат добрите ќе носат.

Модните писти се оние кои ги диктираат главните трендови, а на моделите кои ги носеа годинашните есенски колекции можеше да се видат 5 главни начини на шминкање кои се повторуваа најмногу пати. Дизајнерите вклучија некои класици во шминката и овој пат, но додадоа и нешто ново и непредвидливо, но сепак носливо дури и за нас обичните луѓе. Секој од овие трендови може да се толкува на некој личен начин и да се прилагоди на вашиот стил. Можете да ги направите уште полуди или помалку интензивни и поприлагодени за секојдневна употреба.

1. Кристали на очите

Накитот можеби се носел само на рацете, ушите, вратот, но сега постои тренд на шминкање на очите што ќе изгледа како да имате накит и на вашите очи. Звучи чудно, но изгледа убаво. Ставање кристали на очните капаци, во внатрешниот агол на очниот капак, надворешниот агол на окото – каде сакате и каде и да ви изгледа одлично, ова е првиот моден тренд. Еден кристал, повеќе кристали, во зависност од тоа колку сте храбри да експериментирате, можете да ставите толку многу. Еден мал кристал во внатрешниот агол на окото може да изгледа одлично за излегување – ефективно и целосно забавно.

2. Розево каде и да сакате да го ставите

Една боја што ќе биде тотален хит во шминката оваа есен не е типична есенска боја како портокалова или кафеава, и не, розова се носи оваа година. И колку е поинтензивно, толку подобро. Без разлика дали ќе го ставите на очите како сенка за очи, нацртајте тенка розова линија со обоен туш, ставете ја на усните или образите со руменило – уште еднаш сето тоа зависи од вашата фантазија и од тоа колку сакате розово. Не претерувајте затоа што е лесно да се опуштите со оваа боја и да ја ставите насекаде.

3. Црвен кармин

Една класика што многу ќе се види оваа есен е црвениот кармин. Ова е вистинска моќна нијанса на рози што ќе направи да се чувствувате самоуверено и женствено. За да направите оваа нијанса да изгледа што подобро, добар трик е да ги поставите усните со црвен молив пред да нанесете кармин, за да изгледа што попрецизно.

5. Сребрени очи

Најновиот тренд што повеќе личи на новогодишна прослава отколку на типичен есенски ден е употребата на сребрени светки. Многу сребрени светки. На очните капаци или на образите како интензивно високо, што и да одлучите да направите, ќе биде успешно. За секојдневни ситуации можете да ставите помалку светки, за излегување и дружење повеќе. И ова е еден од оние трендови кои лесно се прилагодуваат на различни ситуации, само треба да ја вклучите креативноста.

Напиши коментар