Free zone

Навики кои ќе ви помогнат да изгледате најдобро без шминка – за чиста и убава кожа направете ги овие 9 работи

Кога овие 9 навики ќе станат рутински за вас, ќе видите промени на кожата на лицето.

Шминката е таму за да ви помогне да скриете тврдоглаво мозолче што не исчезнува или да го изедначи тенот ако имате проблеми со црвенило. Со цел да изгледате најдобро во оние денови кога не носите шминка или кога едноставно не можете да се шминкате, започнете да ги правите овие работи и изгледот на кожата ќе се подобри.

Не е невозможно да се чувствувате добро и да изгледате фантастично дури и во оние денови кога не носите најмала шминка на лицето. Овие навики ќе ви помогнат да ја одржувате кожата што е можно почиста и убава. Ова се основни работи што секој треба да ги направи во секој случај, но ние не ги сфаќаме доволно сериозно или сметаме дека не се навистина потребни.

1. Употреба на свилени перници

Можете исто така да го подобрите изгледот на кожата додека спиете. Доколку имате можност да набавите свилена навлака за вашата перница, ова е одлична инвестиција за вашата кожа. Овие перници ќе ѝ помагаат на вашата кожа, како и на вашата коса, спречувајќи оштетување и иритација, бидејќи тие помалку „гребеат“. Памучните перници можат да апсорбираат природни масла што ги лачи кожата во текот на ноќта додека спиете и затоа премногу ја сушат кожата.

2. Користење на правилни средства за чистење на лицето

Мртвите клетки на кожата можат да ги затворат порите и да предизвикаат црвенило и мозолчиња, па затоа е неопходно секоја вечер да ја чистите кожата пред спиење со производи дизајнирани за вашиот тип на кожа. Еднаш неделно, препорачливо е да правите пилинг за лице, а тука е и отстранувањето на шминката пред спиење, што е најзадолжителен чекор од сите.

3. Масажа на лице

Можете исто така да го подобрите изгледот на лицето со тоа што ќе направите масажа тука и таму. Не мора да одите во салон за ова, можете да работите сами дома. Без разлика дали користите некои од популарните алатки што сите ги препорачуваат или направете го тоа со вашите прсти, тоа воопшто не е важно. Добрата масажа на лицето помага да се подобри протокот на крв, како и да се справите со вишокот вода што го прави лицето да изгледа повеќе надуено. Само бидете внимателни со пределот околу очите.

4. Обрнете посебно внимание на веѓите

Веѓите се многу важен додаток на лицето. Тие можат да направат огромна разлика во изгледот, дури и ако не ставите шминка на нив. Средете ги веѓите во форма што најмногу ви се допаѓа или што мислите дека најдобро ви одговара и одржувајте ги уредни.

5. Масло за трепки

Користењето масло за раст на трепките изгледа како најголема глупост, но добро масло може навистина да направи разлика. Ако редовно го користите, вашите природни трепки ќе изгледаат подебели. Кога луѓето ќе почнат да ве прашуваат каква маскара носите и немате, ќе се чувствувате како да сте освоиле нешто вредно, а не само комплимент.

6. Не заборавајте повремено да пиете вода со лимон

Постојат еден куп начини да ја одржите кожата што е можно поубава, а еден е да внимавате што јадете и пиете исто така. Истражувањата покажаа дека водата со лимон може да помогне на повеќе начини од еден: го изедначува тенот, ги намалува темните кругови, појавата на акни и црвенило. Ова е добар начин да се инјектира дневна доза на витамин Ц во организмот. Пијте чаша топла вода со свежо исцеден лимон наутро – не најдобриот пијалок, но многу корисен.

7. Користете редовно сончање

Дури и ако нема 35 степени надвор, ако има сонце, ставете SPF крем на лицето пред да ја напуштите куќата, по можност малку повисоко, бидејќи лицето е сè уште почувствително од остатокот од телото и му треба дополнителна заштита. Ова е нешто што ќе ви помогне на долг рок и за кое ќе бидете благодарни понатаму во животот, ако започнете редовно да работите сега. Сонцето е исклучително штетно и прво ќе го видите на лицето.

8. Започнете ја циркулацијата на крвта во телото

За да изгледате подобро и поздраво, треба да започнете циркулација на крвта секој ден. Постојат многу начини на кои можете да го направите ова, со вежбање, трчање, масажа на лице, хидрирање внатрешно, но и туширање со млака вода.

9. Работете напорно на вашиот стил

За да изгледате што е можно подобро, треба да обрнете внимание на сè, од глава до пети. Колку шминка немате на лицето, никој нема да забележи, дури и ако лицето не е совршено, ако го погодите тој ден со комбинација на облека. Да го пронајдете вашиот стил и да го удирате на ваш начин е суштински дел од целокупниот изглед.

Напиши коментар