After Midnight

Не, не си му девојка, но дефинитивно не си му ни другарка!

Ако можеме да го избегнеме разговорот и засекогаш да го прескокнеме незгодниот момент во кој тој ве претстави на своите пријатели како другарка (??), несомнено е дека би се согласиле на тоа истиот момент. Имено, време е да се договориме за една работа еднаш и засекогаш – има толку многу различни нијанси помеѓу врската и соло – животот што е крајно време да престанеме да ги фрламе во една кутија. На пример, постојат врски каде се гледате себеси три до четири пати неделно, но кога вашата мајка ќе ве праша дали имате момче, одеднаш заборавате дека тој постои. Потоа, тука се бесконечните разговори преку пораки на Инстаграм, каде никој од вас сè уште не го следи другиот. Звучи познато? Статистички, потребни се шест недели да се стави било која етикета на нова врска. Се разбира, ако сакате воопшто да ја формализирате вашата врска. И тука е целиот спектар на односи во кои таа би можела да се препознае.

Твојот секс – кекс

Секоја ваша средба завршуваше во спалната соба (или некоја друга просторија), а покрај облеката, вашето дружење е придружено со недостаток на било какви подлабоки чувства. Можеби едноставно не треба да бидете во врска или да го сметате за совршен партнер за да истражите некои нови секси фантазии. Во секој случај, вашата врска се одвива исклучиво под чаршафите и двајцата сте свесни за тоа.

Имагинарно момче

Не само што долго време бевте во фаза на жестоко секстање на неколку платформи, туку тој е заинтересиран и за тоа како поминало вашето интервју за работа. Проблем? Целата ваша врска се одвива на вашиот телефон! Вашето дружење надвор од преписката се случува многу ретко или, уште полошо, не се ни случува.

Сигурна симпатија

Невин флерт, значаен поглед и предолги прегратки на неколку секунди… освен што сè уште не се случило ништо сексуално. Факт е дека да се биде на самиот почеток на врската и да уживате во фантазирање за тоа што е можеби премногу добро за да ја расипете со донесување сериозни одлуки. На крајот на краиштата, барем никој нема да се повреди вака.

Врска со рок на траење

Нема прашање дека се сакате и се согласувате дека сте во врска … освен што го знаете точниот ден и време кога таа ќе мора да заврши и ќе бидете принудени да продолжите понатаму. Можеби тој ќе се пресели на друг континент на крајот на годината или да одлучите да уживате во летната авантура која ќе заврши со студените есенски денови.

Пропуштена прилика

Првиот состанок помина толку добро што мораше да ве избркаат од кафулето, но состанокот број два не се случува во следните шест недели. Во овој момент веќе не можете да утврдите дали тоа е затоа што состанокот не беше ТОЛКУ СОВРШЕН или тајмингот беше тотално, но тотално погрешен. И што сега? Ако сте целосно во ред со вашата моментална состојба: Вие најдобро знаете што е добро за вас. „Само проверете дали сте многу транспарентни со вашите цели“, вели клиничкиот психолог д-р Џени Таиц .… Размислете дали навистина вреди сето ова за огромниот стрес во кој се наоѓаш. „Во моментов е возбудливо и забавно, но колку долго ќе трае болката кога ќе заврши? … подготвени да ги одведат работите на ново ниво: Дефинирајте врска сега. Избегнувањето разговор само ќе ја зголеми непријатноста, „особено ако не го сакате истото“, вели психологот д-р Нило Дардасти. … прилично сигурен дека сакате раскинување: Однесувајте се кон него како што сакате да бидете третирани во иста ситуација. „Биди искрен и биди свој“, вели Дардашти. И што и да правите, немој само да исчезнеш туку така!

Напиши коментар