Free zone

Не верувајте слепо во вакви објави: 10 работи за кои луѓето најчесто лажат на Instagram

Знаеме дека Instagram е полн со лаги и преправања, но има некои објави каде што луѓето лажат почесто затоа што сакаат да го претстават својот живот подобро отколку што навистина е. Никогаш безусловно не верувајте во овие 10 работи, без разлика кој ги објавил.

Лажењето и преправањето на Instagram за да се покажеме подобро и поинтересно отколку што навистина е, е нормално и реалност. Без разлика дали станува збор за објави на некоја девојка од вашиот клас или објава на некоја славна личност или инфлуенсер, СИТЕ се преправаат дека се на Instagram. Сакаме да изгледаме покул, побогато, поинтересно во очите на другите, како да имаме живот толку врвен што треба да бидете љубоморни затоа што вашиот не е таков. Но, дел од тоа не е навистина точно, нели? Ова се 10 објави што никогаш не треба безусловно да верувате кога ќе ги видите затоа што тоа се нештата за кои луѓето најчесто лажат.

1. Статус на врска: слободен / слободна

Дали некој е во врска или не? Не е нешто што можете да го потврдите со сигурност од нечии објави. Лажењето дека некој е слободен иако е во врска е една од најчестите лаги. Особено кога станува збор за момци кои сакаат да се преправаат како „играчи“ и се допишуваат со неколку девојки истовремено додека имаат девојка. Лесно е да се скрие врската на Instagram, особено ако е нова или ако случајно лицето со кое сте во врска нема Instagram.

2. Колку е силна и среќна нечија врска

Instagram може да биде преплавенсо фотографии на парови кои се смешкаат, имаат романтични состаноци, прават слатки работи заедно … а вие седите дома сами во собата и се прашувате како е можно секој да има некого и да биде толку среќен. Факт е дека добар дел од овие парови не се толку среќни како што покажуваат фотографиите. На Instagram има двојки, а во реалноста нивната врска е ништо друго освен исполнување цели.

3. Колку пријатели имаат

Некој можеби има помалку пријатели отколку што има денови во неделата, но ако одите на нивниот профил на Instagram ќе изгледа дека се најпопуларни луѓе во училиште. Сите тие имаат неколку од тие вистински пријатели, и дали е тоа доволно за нив или сакаат сите да мислат дека се блиски со 50 луѓе? За некои не е и тие сакаат да изгледа како да се блиски со секого. Тоа се луѓето кои ќе ставаат фотографии на приказни и објави за тоа како се дружат со овој, потоа со тој, секогаш со некого и секогаш опкружени со луѓе.

4. Кои се нивни пријатели

Покрај тоа што луѓето сакаат да лажат за тоа колку пријатели имаат, тие исто така сакаат да покажат дека се блиски со луѓе со кои не се. Кога сакаат да изгледаат попопуларно и покул, ќе се погрижат да објават фотографија со луѓе кои се сето тоа. Ако постават неколку објави со таа личност, ја означат во коментарите, ја споменуваат во приказни … секако следбениците ќе добијат слика дека се работи за некој со кој се дружат, а реалноста е всушност многу поразлична и тие не се ниту 1% толку блиски како што изгледа.

5. Колку се популарни

Сигурно имате и неколку луѓе на Instagram кои замислуваа дека се популарни и дека се како инфлуенсери, а всушност имаат малку повеќе следбеници затоа што следат буквално милион луѓе и дел од нив повратно ги следат. Од објавите што ги објавуваат и работите што ги пишуваат, се чини дека тие се Кајли Џенер. Додека не отидете на нивниот профил и не ви стане јасно дека сè е само глума.

6. Работи што ги сакаат

Луѓето многу често лажат за работите што ги сакаат и за нивните интереси, сè само за да се вклопат или да станат дел од разговорот или да го привлечат вниманието на друга личност. Одеднаш девојка што ја познавате и ја мрази природата започнува да пешачи и да шета низ шумата и редовно објавува фотографии од такви места? Таа не стана таков обожавател на овие активности преку ноќ, само сака некој да мисли така.

7. Што прават во слободно време

На социјалните мрежи, можете да покажете што сакате, но и да го скриете она што не сакате другите да го знаат. Се разбира, тие нема да објават како пишуваат домашни задачи три часа или како биле дома цел викенд затоа што ги откачил симпатијата, тие ќе го стават она што ќе ги покаже во подобро светло. Ќе изгледа дека тие се секогаш со своите пријатели во слободното време, во кино, одат на нови места, одат на концерти, патуваат …

View this post on Instagram

hiked up 2700m in altitude

A post shared by Michèle Krüsi (@thefashionfraction) on

8. Колку е одличен нивниот живот

Ничиј живот не е полн со возбуда и интересни нон-стоп авантури, но ако го отворите нивниот профил на Instagram за секунда, ќе станете љубоморни затоа што изгледа дека живеат токму таков живот: совршен. Ќе се пофалат со фотографии колку се добри, но никогаш кога работите ќе тргнат во погрешна насока. Запомнете, животот на никој не е како што изгледа на Instagram, не вршете притисок врз себе дека мора да се забавувате нон-стоп и дека секогаш мора да бидете во друштво, да шетате или да правите работи што ќе изгледаат одлично на фотографиите.

9. Колку се лоши нивните животи

Наспроти ова претходново, има луѓе кои ќе прикажат СЕ што е лошо и постојано се жалат. За нив секогаш ќе изгледа како најлошо и колку се мизерни кои никогаш не можат да бидат среќни и го добиваат она што го сакаат. Ова се оние кои бараат внимание кои обожаваат кога другите ги опсипуваат со охрабрување и, се разбира, внимание. Не е толку лошо за никого, но ако секој знаеше дека не е толку страшно, тогаш како можеше да се смилува толку многу.

10. Колку пари имаат

Друга работа што е вообичаена лага е колку некој навистина е богат. Тие ќе се пофалат со своите дизајнерски работи, да купуваат во најскапите продавници, да одат на егзотични патувања, но она што не го споменуваат е дека едвај можат да си го дозволат тоа или дека затоа што купиле чанта „Chanel“, имаат долгови.

Напиши коментар