Celebrity

Ова се најслушаните музичари за 2020 година

Музичкиот стриминг сервис Spotify објави годишна листа на најслушаните изведувачи, албуми, песни и подкасти, а резултатите воопшто не нè изненадуваат.

Да почнеме со фактот дека повеќето од нас седеа дома: слушањето на плејлисти, наречени work from home, беше зголемено за 1400%, додека листите, коишто се занимаваа со менталното здравје се зголемија за 180%.

Кога зборуваме за изведувачи, работите се вака: првите 5 места ги заземаат мажите, а на прво место се наоѓа Bad bunny, со повеќе од 8,3 милијарди слушања. Били Ејлиш е најслушаната жена изведувач втора година по ред.

Оваа година најслушана песна е Blinding Lights, изведена од The ​​Weeknd, а во светот е преслушана повеќе од 1,6 милијарди пати.

Покрај нив, на листата на најслушани албуми се најдоа и Пост Мелоун, Хари Стајлс и Дуа Липа.

Најслушани изведувачи во светот

 1. Bad Bunny
 2. Drake
 3. Ј Balvin
 4. Juice WRLD
 5. The Weeknd

Најслушаните жени изведувачи во светот

 1. Billie Eilish
 2. Тaylor Swift
 3. Аriana Grande
 4. Dua Lipa
 5. Halsey

Најслушани албуми во светот

 1. YHLQMDLG, Bad bunny
 2. After Hours, The Weeknds
 3. Hollywood’s Bleeding, Post Malone
 4. Fine Line, Harry Styles
 5. Future Nostalgia, Dua Lipa

Најслушани песни во светот

 1. “Blinding Lights,” The Weeknd
 2. “Dance Monkey,” Tones and I
 3. “The Box,” Roddy Ricch
 4. “Roses – Imanbek Remix,” Imanbek and SAINt JHN
 5. “Don’t Start Now,” Dua Lipa

Напиши коментар