Celebrity

Популарниот хит на Ријана „Umbrella“ требаше да биде песна на друга пејачка – што та ја одбила

Денес веќе не можеме ни да замислиме дека Ријана не ја пее „Umbrella“ затоа што таа стана нејзината најпозната и легендарна песна. Точно е дека најпрво и беше понудена на друга пејачка, но таа ја одбила. Да не било така, работите ќе беа сосема поинакви.

Ријана ја објави песната „Umbrella“ уште во 2007 година и тоа е песна по која нејзината популарност ескалираше. Иако таа веќе започна да ја освојува музичката сцена со хитот „Pon de Replay“, оваа е онаа по што сите ја препознаваат и стана легендарна. Сепак, она што скоро никој не го знае е дека ситуацијата беше скоро сосема поинаква. Песната е скоро снимена од друга голема дива – Мери Џеј Блајџ. Песната прво неа и е испратена, но таа ја одби. Во едно гостување, Мери Џеј Блајџ раскажа зошто го сторила тоа. Песната и беше понудена точно на време за големите музички награди Grammy. Потоа беше номинирана за дури 8 Grammy и беше пресреќна. Тогаш и беше понудено „Umbrella“ да ја сними, но бидејќи беше толку зафатена поради овие други работи, таа го одби тоа, бидејќи на почетокот дури и не звучеше како некоја песна во нејзин стил.

Она што е уште поинтересно за песната „Umbrella“ е што текстописците The-Dream и Кристофер Трики Стјуарт првично ја напишаа песната за Бритни Спирс, но таа едноставно не се реализираше. Откако Бритни испадна, песната и беше испратена на Мери, а Ријана беше само третата среќничка. На крајот сето тоа заврши одлично, барем за Ријана.

Напиши коментар