Free zone

Се ближи сезоната на биковите

Сезоната на бикот е една од времињата на зодијакот кога треба да се одморите. Додека сонцето е во бикот, сензуалните, мирни, вибрации на биковите, управувани од Венера, ви помагаат да си легнете и само да бидете. Сега, добро се чувствувате кога спиете секое утро и останувате секоја вечер. Венера е планетата на љубовта, задоволството и убавината, што значи дека е совршено време од годината за да се чувствувате добро и да ги облечете омилените парчиња облека.

Ова е исто така неверојатно сензуално време од годината. Не сензуално во сексуална смисла (иако забележувате дека по сексот или мастурбирањето едноставно се чувствувате неверојатно), но сензуално во смисла на зголемување на вашите 5 сетила. Сладоледот е уште повкусен, а вашиот парфем некако мириса уште подобро. Бикот е земјен знак, што значи дека се занимава првенствено со опипливиот свет околу него – не се фокусира толку многу на тоа да биде емотивен (како водните знаци) или да се дружи со другите (како воздушните знаци). Благодарение на земјените квалитети на бикот, ова е одлично време да ги завршите обврските на работа или повторно да го организирате просторот за живеење. Ова не е време претежно со акција во текот на годината – наместо тоа, оваа сезона сака да се олабавите, забавите и да одморите.

Внимавај на два специфични дати: 21 април и 26 април. На 21 април сонцето се оддалечува со Сатурн, планетата на ограничувања и блокади. Ова е ден кога во основа ќе спиете многу заради слабата енергија. На 26 април, сонцето се придружува со Уран, планетата на нарушување. Бикот, кој е многу своеглав, не е љубител на хаотичните тенденции на планетата Уран. Енергијата на 26 април се чувствува како повратен удар на дивото влијание на сезоната на овенот, но засилена до деветтиот степен. Вие ќе бидете уште понемирни од вообичаено. Користете го денешното влијание за (нежно) да ја зачините вашата рутина – без разлика дали тоа е со започнување на ново хоби или нуркање длабоко во нов интерес.

Сега е време да се приземјите, пред сè. Кога сонцето е во бикот, фиксен знак, воопшто не ве инспирира да започнете сосема нови проекти или врски. Наместо тоа, погледнете ја целата новост што се создаваше под вибрациите на сезоната на овенот, одберете на што сакате да работите, и отсечете ги работите што веќе не ги правите. Вибрацијата на оваа сезона е одлична да ве натера да направите сè што на вашата листа, но во исто време, можеби ќе ве натера да сакате да се олабавите – и тоа не е лошо! Без оглед на тоа како ќе го поминете следниот месец, можете да се чувствувате уверени дека ќе биде мирен, продуктивен период. Забавувајте се!

Напиши коментар