Free zone

Се чини дека е здраво, но ова е најнездравото нешто што може да се најде во вашата чаша

Чоколадно млеко

Освен ако не го консумирате веднаш по интензивен тренинг, имајте на ум дека ова не е пијалок кој е сосема безопасен – едно мало шише од овој пијалок содржи околу 21 грам шеќер + плус засладувачи на вкус.

Сок од брусница

Дали знаевте дека ова овошје има многу малку калории и е неописливо здраво? Па, како може вакво нешто да се претвори во нешто нездраво? Токму поради горчливиот вкус на сокот од брусница, производителите додаваат многу шеќер.

Многу кафе

Додека шолја или две кафе можат да направат добро за здравјето, но размислете дали вашиот прв пијалок наутро е чаша 2 dcl полна со овој пијалок, бидејќи според експертите, коските слабеат и можат да станат кршливи.

Сок од портокал

Исто како што постои лажно сирење, сокот од портокал честопати не е она што го очекувате – тој е мешавина од вода и густ сладок сируп и малку концентрат од вистински сок, масло и други хемикалии. Јасно е дека во овој сируп нема здравствени придобивки.

Напиши коментар