After Midnight

Сексуалните приказни се зголемуваат: Еве зошто не треба да чувствувате притисок поради нив!

Приказните за секс кои одат низ ходниците честопати се претеруваат. Затоа решивме да разјасниме некои работи за вас.

Вашите пријатели: “Нема голема работа – секој го прави тоа!”
Вистина: Можеби изгледа така, со оглед на тоа што сите постојано зборуваат за секс. Но, според истражувањето, само околу 11 проценти од девојчињата, на возраст од 14 до 17 години, отишле до крајот… затоа не дозволувајте вашите пријатели да ве притискаат да ги „испратите“.

Ваши пријатели: „Сексот заврши кога момчето ќе заврши. Тоа е поентата. “
Вистина: Долга е приказната за тоа како целта на сексот ја направивме машки оргазам. Ова може да биде важно за прашањето како се прават бебињата, но кога станува збор за сексот, вашето уживање е КАКО важно како и неговото. Советничката група на Алијансата за еднаквост на правата на младите жени објави студија според која повеќето девојки дури и не знаат дека жената може да доживее оргазам.

Ваши пријатели: „Ги испробавме сите тие различни пози и тоа траеше со векови!“
Вистина: Веројатно нема ниту потреба да ти го кажувам ова, но сексот не е сè во физичкиот контакт. Поврзувањето со друга личност е исто така важно – затоа немојте да претпоставувате дека маратонскиот секс е еднаков на добриот секс. Значи, не, не мора да поминувате часови завиткувајќи се со гевреци.

Вашите пријатели: „Не се заљубувај целосно по сексот“.
Вистина: Што и да ви кажат, можеби нема да можете толку магично да се заљубите во личноста со која сте спиеле. Понекогаш врската може да биде малку повеќе физичка отколку емотивна. Само разјаснете на време што значи тоа за вас, ПРЕД да одлучите да имате секс.

Вашите пријатели: „Зошто се плашите да имате секс? Немој да бидеш фригиден “.
Вистина: Ако твоите пријатели го кажуваат ова, можеби ќе ти требаат нови! Сериозно, немањето секс не ве прави фригидни и не треба да чувствувате притисок да го сторите тоа, или од пријател или од некој друг. Кога ќе дојде време и кога сакате да имате секс, важно е да бидете опуштени, среќни и сигурни во однос на она што го сакате.

Вашите пријатели: „Треба да глумите оргазам за да се чувствувате добро“.
Вистина: Не треба да глумите ништо во врската. Ако немате добар секс, треба да разговарате со вашиот партнер и да му кажете како се чувствувате. Најновите истражувања откриле дека само 57 проценти од жените доживуваат оргазам секој пат кога имаат секс. Ова не значи дека треба да се откажете од идејата за оргазам, но значи дека не треба да се чувствувате разочарани ако тоа не се случи во вашата прва врска во која имате секс.

Вашите пријатели: „Вежбање секс додека сте уште тинејџер ве прави курва“.
Вистина: Како прво, овој збор е застрашувачки и не треба да се користи за да се опише која било девојка. Како и сè во животот, луѓето доживуваат различни работи на различни нивоа, и тоа е во ред.

Вашите пријатели: „Што? Вие сте во врска шест месеци и сè уште немате секс? “
Вистина: Шест месеци, шест години, шест минути … Не е важно. Нема идеално време. Ако не сте подготвени или сè уште не се чувствувате опуштено кога станува збор за секс, не мора ни да го практикувате. Одлуката кога ќе започнете зависи само од вас и од личноста што сте ја одбрале, а не од вашите пријатели.

Напиши коментар