After Midnight

Станете експерт за бакнување: Ви ги откриваме тајните на добриот бакнеж

Да бидеме искрени, бакнежите се некако најинтимната работа во врската помеѓу две лица, без оглед што ќе каже некој друг. Постојат толку многу различни видови бакнежи што можете да ги испробате, а ние се обидовме да собереме совети како да станете експерт за бакнување на едно место! Па, да започнеме

Не бакнувајте некој со кого не сакате да бидете

Првото правило за добар бакнеж: мора да сакате да се бакнувате. Ако бакнете некого само затоа што мислите дека „треба да биде така“, тогаш бакнежот нема да биде ниту убав, ниту добар. Ако чувствувате притисок пред бакнежот, тоа е едноставно – не бакнувајте се. Не должите никому ништо, а најмалку бакнеж.

Секогаш почитувајте ги желбите на другите луѓе

Пред да одите да бакнете некого, треба да прашате „Може ли да те бакнам“ и тоа не е дискутабилно. Ова покажува дека постојано се грижите за тоа како се чувствува саканата личност и дополнително ви потврдува дека и двајцата сте подготвени да се бакнете.

Вистински бакнеж на вистинското место

Местото каде што се бакнувате зависи и од тоа каков ќе биде бакнежот. Куќата на баба ви? Не. Момент во амбуланта, додека чекате на преглед и кивате? Воопшто не. Почекајте совршен момент и сè ќе биде многу подобро.

Чувајте го вашиот здив свеж

Мислам дека не треба да го споменуваме ова: стоматолошката и оралната хигиена е задолжителна во секое време, особено кога сте на состанок со некого. Избегнувајте храна со силни зачини, ако не сакате да оставите погрешен впечаток.

Слушајте ги желбите на другите луѓе

Јасно е што сакате, но дали и личноста со која сте? Слободно разговарајте по бакнежот – кажете му што ви се допаѓа – и потоа покажете му го истиот пример. На тој начин, ќе изградите доверба и ќе се запознаете многу подобро.

Внимавајте на секој потег

Можеби личност со која не може со зборови да опише што сака, но дефинитивно ќе ви покаже со јазик. Забавете, не брзајте и гледајте го секое движење – следете што прават за време на бакнувањето. Запомнете дека не станува збор само за вас – и двајцата треба да уживате во бакнежот.

Чувајте ги бакнежите едноставни

Не размислувајте премногу за некој секси трик што се појави на Facebook, затоа што ќе се обидете да го повторите, и само ќе се заплеткаш. Започнете со едноставни техники и испробајте ги другите кога сметате дека треба – веќе знаете.

Не оставајте “шливки” на вратот. Никогаш

Кој друг сака сина модринка на вратот, таканаречена шливка? Никој, верувај ми. Колку и да ви изгледа „симпатично“ и забавно во тоа време, бидете внимателни кога со уста шетам околу нечиј врат. Не е убаво.

Истражете го целото лице со бакнежи

Не само усните се забавни за бакнежи – туку и целото лице! Истражете со какво лице сакате, а нашите предлози се: врвот на носот, вратот, под брадата, челото, рамената, сè додека двајцата уживате во тоа.

Не претерувајте со бакнување во јавност

Она што сте заљубени и го обожавате е слатко, но дали некој заслужи да ве гледа гласно да „жваљате на сред град“, како Камила и Шон? Наместо тоа, краток бакнеж на усните, врвот на носот, челото или нешто слично, е сосема во ред.

Не претерувајте со јазикот

Ако започнете да се бакнувате со јазик, не треснете без план и програма, туку користете го полека. Не сакате да боксувате со јазикот на саканата личност, ниту сакате да и ја ставите целата плунка во нејзината или неговата уста.

Можете да му помогнете на некој што не се бакнува добро

Никој не сака да чуе дека тие не бакнуваат добро, но не мора да го кажувате тоа, но можете да ја водите личноста, јазикот и движењата и да му помогнете да стане експерт – под претпоставка дека сте поголеми.

Чувајте ги очите затворени

Ова е една од најголемите грешки – ако ги држите очите отворени, може да уништи сè, бидејќи може да изгледа морничаво ако не се познавате, затоа само опуштете се и затворете ги.

Напиши коментар