Free zone

Три модели со облини се прошетаа по пистата Версаче на модната недела во Милано

„Овој момент е за сите нас !!!“


Историјата беше изработена на Модната недела во Милано викендов бидејќи на пистата во Версаче не се прошета еден, ниту два, туку три модели со облини. Моделите Алва Клер, Пресис Ли и Џил Кортлев во петокот на 25 септември прошетаа во колекцијата на луксузната марка „Пролет / лето 2021“. Темата на колекцијата беше „Под морето“ и секоја облека зборуваше директно на тој мотив. Алва одеше во долг жолт сарафан, дизајниран со светла боја на морска fishвезда низ целата територија. Precious се облече во неонско зелено и сино кратко фустанче, додека Џил со црно здолниште одмавна со гроздобер подготвен за плажа. „Јас сум толку емотивно што го пишувам ова, да одам по иконскиот Версаче отсекогаш бил мој огромен сон! – напиша Алва на Инстаграм. “Со ова влеговме во историјата и никогаш нема да заборавам како се чувствувам сега! Овој момент е за сите нас !!!”
Слично на тоа, Прешес сподели слики од модната ревија, пишувајќи: “Никогаш нема да го заборавам овој момент и како се чувствував пред да излезам. Силата и убавината на овој бренд СЕКОГАШ ме инспирираа & сега да бидам првиот … леле.” И, конечно, illил ја сподели својата возбуда околу иконскиот момент, додавајќи на своја ИГ: “Ова е толку историски момент и не можам да верувам дека тоа навистина се случило. Сè уште се тресам. Толку сум толку горд на нас @alvaclaire @preciousleexoxo Толку е неверојатно да се работи за брендови за кои секогаш сонував да работам. Се надевам дека ќе ги отвориме вратите за новата генерација со истите соништа, но кои никогаш не се виделе себеси во списанијата или рекламите “.


Притисокот за репрезентација во плус големина на модната недела беше исцрпувачки, бавно движечки низ годините. И токму затоа овој момент не е само причина за славење, туку и историски што се надеваме дека претставува многу потребен преседан за иднината. Бидејќи повеќе легендарни модни куќи како Версаче, Фенди и Томи Хилфигер заземаат став за репрезентација со употреба на модели на кривина, толку повеќе се шири пораката за инклузивност на големината. Модната недела може да изгледа многу поразлично оваа сезона поради прописите за КОВИД-19, но еден факт е јасен: Важноста на застапеноста никогаш нема да исчезне од првите редови.

Напиши коментар