Celebrity

11 работи кои не ги знаевте за Лејди Гага: Стана русокоса откако еден британски новинар ја помеша со Ејми Вајнхаус!

Оваа 34-годишната девојка се појави на светската сцена во 2008 година, по објавувањето на нејзиниот деби албум Fame, кој постигна светска мега слава, а Poker Face и Just Dance станаа еден од најпродаваните дигитални хитови на сите времиња. Вториот албум, Fame Monster со сингловите Bad Romance, Alejandro и Telephone, буквално гореше кај публиката и беше одлична увертира на долгата The Monster Ball турнеја, која стана една од концертните турнеи со најголема заработка.

Ова е сè што не знаевте за Лејди Гага:

 • Нејзиното вистинско име е Стефани Џоан Анџелина Германота;
 • Хитот “Radio Ga Ga” на групата Queen бил инспирација за нејзиното уметничко име;
 • Со музика започнала да се занимава кога имала 4 години, нејзината мајка ја терала да седи пред пијано секој ден, по еден час – без разлика дали свири или не;
 • Нејзиниот прв настап бил во прво одделение, а костумот го направила сама;
 • Таа го има истиот наставник по пеење, Дон Лоренс, од нејзината 11-та година;
 • Гага била една од ретките ученици во училиштето која имала работа – работела како келнерка;
 • Таа има многу тетоважи, а првата е G-клуч на долниот дел од грбот;
 • Нејзината прва симпатија бил актерот Адриен Брод;
 • Додека студирала, некој создал група на Фејсбук наречена „Стефани Германота, никогаш нема да бидеш славна“;
 • Стана русокоса, откако британски репортер ја замени со Ејми Вајнхаус;
  Нејзиниот хит „Теlephone“ првично бил напишан за Бритни Спирс;
 • Нејзината помлада сестра Натали глуми во спотот за „Тelephone“;

Напиши коментар