Astro&Horoscope

3 совршени работни места за секој знак: Овенот би бил одличен полицаец, а Лавот политичар

Лавовите сакаат да бидат во центарот на вниманието, па затоа најмногу им одговараат работни места поврзани со правото и политиката.

Овен
Луѓето родени во овој знак се ужаснати и самата помисла да направат некоја работа на масата. Тие се полни со страсна енергија, имаат лидерски способности и се малку импулсивни.

Оние занимања за кои е потребна сила и лидерство најмногу им одговараат. Мора да биде разновидна работа во која тој ќе биде постојано во движење, ќе патува и ќе има можности за напредување во кариерата, бидејќи Овенот цели на високи позиции.

Идеални работни места:

Полицаец

Овој вид на работа добро одговара на Овенот, бидејќи тие користат инстинкти, сила и лидерство во тоа.

Менаџер за продажба

Бидејќи се полни со енергија, менаџерот за продажба е исто така одлична кариера за нив. Во овој бизнис, тие добиваат можност да ја вложат целата таа енергија и страст во бизнис во кој ќе бидат опкружени со луѓе, и тие го сакаат тоа. Тоа е исто така водечка позиција каде што можат да ги инспирираат другите да бидат исто толку страствени како што се – и да инвестираат во бизнисот.

Моден стилист

Овните имаат и креативна страна, а кога ќе се комбинираат со нивната отворена и гласна природа, тие всушност ги имаат сите предиспозиции за успех во модната индустрија.

Бик
На биковите им треба стабилноста и рутината што толку многу ја сакаат. Успешни се кога ќе имаат можност да предвидат што ќе се случи и во позадина имаат подготвени планови А, Б и Ц – во случај нешто да тргне наопаку. За нив, тие во никој случај не се работни места во кои би морале да седат на маса, затоа што се малку брзи и креативни.

Идеални работни места:

Дизајнер на ентериер

Работни места како дизајнери на ентериер ги содржат сите елементи што ги сакаат Биковите и во кои се добри. Таа работа е комбинација на креативност и предвидливост.

Водач на проект

Тоа е веројатно единствената работа на масата што Биковите можат да ја направат без да венеат. Во таков бизнис, тие имаат можност да создадат, планираат и градат нешто.

Готвач

Биковите имаат многу практична и прецизна природа, а исто така се и одлични гурмани. Затоа тие би можеле да се снајдат добро во подготовката на храната. Бизнисот со готвење ги содржи сите елементи што го прават Бикот среќен – прецизност, совршенство и креативност.

Близнаци
Припадниците на овој знак во никој случај не се гледаат во структурирани работи. Тие сакаат да имаат целосна контрола над нивните животи и сакаат да прават што сакаат со тоа. Тие имаат многу енергија, и знаат да бидат многу вешти со зборови. Тие исто така имаат високо ниво на мотивација.

Идеални работни места:

Новинарство / поезија

Ова се занимања кои совршено би можеле да им одговараат. Тие имаат можност да работат самостојно, што пак им овозможува да се изразат креативно и привилегијата да бидат свој шеф.

Односи со научни

Луѓето родени во овој знак се многу комуникативни и отворени, така што лесно можат да станат одлични, убедливи говорници.

Научна работа

Близнаците се паметни, и покрај тоа, фасцинирани се од многу работи и појави, поради што би можеле да бидат одлични научници. Тие се склони кон занимања што ќе ги окупираат нивните активни умови.

Рак
Раковите се емпатични, чувствителни и пресреќни кога им се дава можност да помогнат некому. Од друга страна, тие се малку креативни, па медицината и законодавството не се за нив.

Идеални работни места:

Наставник

Тоа е работа што совршено би одговарала на Раковите. Тие уживаат да гледаат како децата прераснуваат во паметни и снаодливи млади луѓе, особено ако тие самите со своето влијание придонеле за тоа.

Дизајнер на ентериер

Уредување на недвижен имот за подобро продавање е уште една совршена работа за Раковите во која целата нивна креативност доаѓа до израз, а од друга страна им помагаат на сопствениците да го продадат својот имот што побрзо и поскапо.

Антиквар

Раковите сакаат да собираат предмети што имаат сентиментална вредност за нив, тие сакаат антиквитети, па работата во продавница за антиквитети или продавница за антиквитети може да биде работа што ќе ги исполни и во која би биле успешни.

Лав
Тие сакаат да бидат во центарот на вниманието, па затоа најмногу им одговараат работни места поврзани со правото и политиката. Исто така, тие би се чувствувале пријатно како поп-sвезда, но во која било професија што им нуди можност да станат веднаш славни.

Идеални работни места:

Адвокат / политичар

Ова се работни места кои можат да бидат многу стресни, но тие им овозможуваат на Лавовите да бидат во центарот на вниманието и истовремено да направат нешто добро за заедницата.

Агент за рекламирање

Личностите родени во овој знак се креативни, самоуверени и упорни, па затоа можат да станат одлични агенти за рекламирање. Способноста да убедите е само додаден плус за создавање успешна кариера.

Актер / комичар

Повторно, ова се работни места кои им овозможуваат на Лавовите да ги насочуваат сите погледи кон нив, а тоа е она што ги исполнува со позитивна енергија и чувство на важност.

Девица
Аналитичкиот ум на припадниците на овој знак е совршен за финансии, истражувања и почетни работни места. Девиците се многу фокусирани на својата работа, а не на она што другите луѓе го мислат. Тие не се склони кон лидерски позиции, бидејќи не сакаат да бидат во центарот на вниманието.

Идеални работни места:

Сметководител

Девиците внимаваат на деталите, критични се по природа и имаат фокус на бројките, па можат да се најдат во ваков вид на работа.

Тренер за живот

Луѓето родени во овој знак уживаат кога можат да помогнат некому да тргне по вистинскиот пат во животот. Исто така, тие веруваат во она што го велат, па затоа би имале голем кредибилитет во работата на животниот тренер, луѓето би ги слушале и ќе им верувале.

Професионален асистент

Ова е уште една добра професија за Девиците затоа што тие се многу организирани и ефикасни и многу внимаваат на деталите, а од друга страна не сакаат да бидат во центарот на вниманието како што би биле на лидерска позиција.

Вага
Вагите се најпогодни за области поврзани со законот. Имено, припадниците на овој знак се потпираат на рамнотежата, правдата и вистината во секојдневните настани.

Тие се добри со зборови, како Близнаците, но за разлика од нив, тие се одлични и како тимски играчи и како поединци. Вагите имаат софистицираност што е многу лесно да се внесе во бизнисот.

Идеални работни места:

Адвокат

Оваа професија совршено одговара на луѓето родени во овој знак затоа што им овозможува да ја задоволат својата страст за правда.

Менаџер за човечки ресурси

Одлични вештини со луѓе и можност за медијација, стекнување доверба и градење врски се клучни квалитети за успешна кариера во оваа професија, а Вагата го има тоа.

Детектив

И ова е одлично занимање за Вагите – тие добиваат можност за непристрасен пристап заснован на факти во спроведувањето на правдата. Тие исто така сакаат да ја достигнат вистината со вештини за стекнување доверба и читање луѓе.

Скорпија
Скорпиите се убави и драматични души кои не толерираат критики добро, но сакаат да бидат центар на сè што се однесува до нивната репутација. Затоа, професии во кои тие можат да блеснат и да привлечат внимание кон себе, им одговараат.

Идеални работни места:

Експерт за плодност

Припадниците на овој знак се многу добри во откривање на проблеми, но исто така и во брзината на решавање на тешкотиите. Ова се фантастични вештини кои можат да им помогнат на паровите кои имаат проблеми со проширување на семејството.

Хемичар

Скорпиите ги имаат сите потребни вештини за да се истакнат во овој бизнис, што не е лесна задача. Нивниот ум и интуиција можат да им помогнат да ги откријат тајните со кои би се соочиле во овој бизнис. Освен што е предизвикувачка професија, таа е добро платена и тоа е многу добра мотивација за Скорпиите.

Гробар

Скорпиите се луѓе кои не се плашат од смрт, за нив тоа е нормален дел од животот. Кариерата како гробар ќе им даде можност да внесат одредена дозаграциозност во работата.

Стрелец
Стрелците имаат бесконечна количина на енергија, но, за разлика од Лавовите, тие не успеваат да бидат во центарот на вниманието. За нив, работата мора да биде исполнета со креативност и флексибилност. Тие сакаат уникатни, забавни работни места кои ќе го хранат нивниот постојан глад за авантура.

Идеални работни места:

Пилот / стјуардеса

Овие се совршени занимања за Стрелецот затоа што обожаваат да патуваат, а вака патуваат низ целиот свет и сепак добиваат пари за тоа.

Патеписен новинар

Уште една професија што припадниците на овој знак би ја работеле со ентузијазам. Тие би имале можност да посетат многу места и да напишат нешто креативно и интересно за она што го виделе и доживеале таму.

Каскадер

Таквата кариера би му овозможила на Стрелецот забавна работа меѓу познати актери, без да биде во центарот на вниманието.

Јарец
Јарците едноставно се создадени за деловниот свет. Тие имаат извонредно чувство за лидерство и сериозен, одговорен однос кон работата, и тоа се квалитетите што многу компании ги бараат кај вработените кои би им биле дадени да водат тимови. Припадниците на овој знак се истакнуваат во самостојна работа, но и во тимска работа.

Идеални работни места:

Извршен директор

Совршена работа за нив, бидејќи тие имаат можност да направат добри промени во компанијата и да ја организираат работата совршено. Покрај тоа, Јарците добро се справуваат со стресни ситуации.

Архитект

Во овој бизнис, Јарците можат да ја комбинираат својата убов кон математиката, редот и структурата со креативноста. Нивниот карактер и склоности ги прават одлични кандидати во областа и може да бидат многу успешни.

Медицински работник

Личностите родени во овој знак се негуватели по природа. Тие уживаат да им помагаат на другите, особено кога можат да создадат позитивна промена во нивните животи.

Водолија
За Водолиите не може да се каже дека се заинтересирани за традиционалниот начин на градење кариера, бидејќи сакаат да ги преиспитуваат и поместуваат границите од ,,истрасираниот” пат на животот. Тие се привлечени од иновации и социјален активизам.

Идеални работни места:

Професор

Високото образование е одлична област за градење кариера на Водолија затоа што на тој начин тие добиваат можност да го споделат своето знаење со другите, а тоа е нешто во што уживаат. Тие исто така го сакаат чувството на слобода во работата и организацијата на наставата што оваа професија ја носи со себе.

Инженер за животна средина

Водолијата е погодна за сите работни места поврзани со заштитата на животната средина. Но, оваа професија им отвора нови можности – да ги користат нивните иновативни идеи за општо добро.

Судија

Луѓето родени во овој знак се многу објективни по природа, и тоа е одлика што треба да ја има секој судија. Покрај тоа, тие се многу сигурни и искрени.

Риба
Рибите се едни од најчувствителните знаци на Зодијакот и по природа се склони кон работни места во кои имаат можност да имаат терапевтски ефект врз другите. Тие се многу сочувствителни, сериозни и одговорни.

Идеални работни места:

Психолог

Нивното добро разбирање на човечкиот ум и длабокото разбирање на чувствата ги прават совршени за студирање психологија, на кое било ниво – без разлика дали станува збор за советник, терапевт, психолог или психијатар.

Уметник

Ова е уште една идеална професија за Рибите бидејќи тие по природа се многу уметнички наклонети индивидуи. Тие имаат фантастична фантазија што им овозможува бесконечна креативност.

Ловeц на таленти

Рибите би биле одлични на оваа работа токму затоа што се многу интуитивни и лесно можат да се поврзат со луѓето. Тие би направиле одлично во поврзувањето на работодавците и работниците кои совршено би им одговарале.

Напиши коментар