Free zone

Ако сакате да си го олесните животот, избегнувајте ги овие три совети

Ако сакате да си го олесните животот, по секоја цена избегнувајте ги овие три совети.

Сите совети што ве интересираат можете да ги најдете на Интернет или во бројни книги, но има неколку совети што треба да се избегнуваат по секоја цена, бидејќи тие можат само да ви наштетат. Тоа се првенствено оние кои советуваат како да бидете продуктивни и здрави, но повеќето од овие совети всушност се наменети за жени.

Имено, мажите можат постојано да ги повторуваат истите работи и да ги добиваат истите резултати, додека кај жените има влијание хормоналниот циклус, според кој ќе направат распоред на физички активности, оброци и други работи што е подобро да се прават во друг дел од месецот.

Алиса Вити е нутриционист и експерт за женски хормони, основач на апликацијата FLOliving. Таа наведува дека постојат три вида совети кои жените треба да ги избегнуваат по секоја цена. Таа забележува дека некои начини на живот можат да работат одлично за момците, но кога девојките ќе ги испробаат, не само што ќе ја намалат нивната ефикасност, туку и ќе се чувствуваат лошо. Од зголемување на телесната тежина до зголемен стрес и замор, жените едноставно не ги доживуваат истите резултати следејќи ги овие традиционални совети. Еве зошто е тоа така.

Кога треба да се разбудите наутро
Првиот мит што жените треба да го избегнуваат, според Вити, е советот дека е потребно да се будите секое утро во исто време. Иако ваквата практика ќе даде добри резултати во повеќето денови од месецот, има моменти кога алармот рано наутро може да значи само иритација, вознемиреност, замор и летаргија. Вити забележува дека кај жените нивото на кортизол е покачено по овулацијата, што значи дека раното будење може само да го зголеми чувството на стрес и со тоа да ги наруши нивоата на шеќер во крвта, што доведува до гореспоменатите промени во расположението, замор, радија на глад им требаат и 20 минути повеќе спијат секоја вечер отколку мажите.

Кога одите на тренинг зависи од вашиот циклус
Друг мит во кој жените често веруваат е дека е најдобро жената секогаш да вежба истовремено, со ист распоред за вежби и ист интензитет за да ги постигне посакуваните резултати. Во реалноста, многу студии покажаа дека поради промени во метаболизмот на жената, тие треба да избегнуваат вежби со висок интензитет во вториот дел од циклусот, бидејќи наместо да ослабат и да градат мускули, тоа всушност ќе разбуди сигнал на стрес што ќе предизвика акумулација на маснотии и губење на мускулите. Значи, ако се чувствувате виновни затоа што не можете да правите вежби со висок интензитет пред циклусот, слушајте го вашето тело, што само ви кажува дека му треба понежен пристап, за да можете да пешачите, да танцувате или да возите точак.

1200 калории не е секогаш доволно
Ова е трет совет што обично го слушаме, дека треба да јадеме количина на храна секој ден и да внесуваме ист број калории со цел да ја контролираме телесната тежина. Бидејќи метаболизмот кај жените е малку побавен во првата половина од циклусот и малку побрз во вториот дел, студиите покажаа дека на жените им требаат 279 калории повеќе од мажите во текот на денот за да ги задоволат сите потреби на организмот.

Слушајте го вашето тело, и ако навистина сакате да јадете хамбургер во втората половина на циклусот, изедете го.

Напиши коментар