Celebrity

Американците воодушевени од Том Брејди (43): За да биде силен и способен, славниот спортист легнува во 21 часот и јаде вака

Том Брејди ги напушти Њу Ингланд Патриотс во март минатата година, каде помина 20 сезони и ги освои сите свои први девет настапи во Супер Боул и одлучи кариерата да ја продолжи во Тампа Беј Баканирс, тимот кој ја освои единствената титула во 2003 година со победа против возачите на Окланд и веќе во првата сезона во новиот клуб стигна до тронот.

Том Брејди (43) е професионален американски фудбалер и еден од најдобрите спортисти во светот. Иако има над четириесет години, тој е неверојатно агилен и успешен. И додека многумина очекуваа овој атлетичар да се повлече, тој уште еднаш докажа дека сè уште не е за „старо железо“.

Освен неговите неверојатни спортски успеси, светот најмногу му се восхитува поради неговата диета, но и поради неговиот животен стил. Еве за што станува збор:

Том верува дека „вистинската храна“ е онаа што го алкализира телото и ги намалува воспалителните процеси. Алкалната храна ја намалува pH вредноста, што помага во спречување на низа болести, ја зголемува енергијата и спречува фрактури на коските.

Овој спортист верува дека оваа храна го прави толку добар во спортот, бидејќи му ја дава потребната енергија.

Што јаде Том Брејди?

Главно јаде органска, локална и растителна храна. Избегнува преработена храна. Утрото започнува со половина литар вода со електролити, па смути со овошје, а потоа и вежбање. По вежбање, пијте повеќе вода и овошен сок.

Неговиот ручек е обично риба со зеленчук. А попладневната закуска е овошје, протеински шејк, додека вечерата вклучува уште повеќе свеж зеленчук, а понекогаш и супи.

Брејди не пие алкохол, не јаде леб и тестенини, житарици, пченка, млеко, храна што содржи ГМО, транс масти, шеќер, вештачки засладувачи, соја, индустриски сокови, џемови и желеа, масло за јадење, брза храна, солени закуски, слатки , засладени пијалоци, компири, кечап, соја сос, итн. Сепак, списокот на забранети јадења не завршува тука.

Спортистот има и свој личен готвач Ален Кембел, кој опиша како јаде Том Брејди:

“Без шеќер. Без брашно. Користам сурово маслиново масло, но не готвам во маслиново масло. Јас готвам само во кокосово масло. Користам розова сол од хималајска форма како натриум. Никогаш не користам јодирана сол. Тој не пие кафе . Тој не пие млеко. Тој дури и не јаде одредено овошје и зеленчук. Брејди никогаш нема да јаде пиперки, домати или модар патлиџан. “

Иако фрлањето шеќер и преработена храна е добра идеја, експертите тврдат дека тврдењата на Брејди за алкална храна се апсолутно неточни. Ниту една храна не е во состојба да ја промени pH вредноста на организмот, тврди професорот Стјуард Филис.

Сепак, и лекарите и Том Брејди се согласуваат за една работа, а тоа е дека алкалната диета овозможува побрзо закрепнување по болест или повреда.

Покрај исхраната, Брејди е многу заинтересиран за правилен сон. Тој секоја ноќ легнува во 21 часот, избегнува забави и прослави длабоко во ноќта. Станува околу 6 часот наутро, да вежба и така натаму секој ден. Тој ја сака природата, па затоа често го води целото семејство на прошетки.

Благодарение на ваквиот живот, Том изгледа барем десет години помладо.

Напиши коментар