Celebrity

Дали би ги препознале?Имате чувство дека се родиле стари? Еве како изгледале најпознатите актери на планетата во младоста (ФОТО)

Некои од најголемите светски sвезди станаа толку успешни во подоцнежните години, што многумина денес не ги паметат од нивните први години или децении кариера.

Сепак, сите беа многу успешни во првите години и децении од нивната кариера, поради што има бројни фотографии кои документираат одамна и сведочат за нивната младост. Ова се само некои од таквите везди.

Меги Смит


Британската актерка, која на помладата публика ѝ е позната по улогите во филмовите од сериите Хари Потер и серијалот „Опатија Даунтон“, е родена во 1934 година и е едно од најпрепознатливите лица во светската кинематографија – на крајот на краиштата, само во изминатите неколку децении.

Иан Мекелен

Славниот Британец, роден во 1930 година, дефинитивно ќе го памети светот по улогата на Гандалф во сериите „Господарот на прстените“ и „Хобитот“, но тој е еден од најфреквентните актери не само на Островот, туку исто така во светот, и тој е многу ангажиран во борбата за правата на ЛГБТ. Сепак, многумина заборавија како изгледаше Мекелен во 60-тите и 70-тите години од минатиот век, кога тој штотуку ја започна својата кариера.

Хелен Мирен

„Секси баба на светскиот филм“, како што вообичаено ја нарекуваат шармантна актерка, родена е во 1945 година како Јелена Васиjeевна Миронова, а трагите од нејзиното руско потекло се многу видливи на нејзините стари фотографии.

Бети Вајт

Една од најсимпатичните баби на планетата и најстарата на оваа листа е родена уште во 1922 година во Америка, па дури и денес важи за една од најценетите комичари на планетата.

Морган Фримен

Славниот актер чија кариера „експлодираше“ во текот на осумдесеттите и деведесеттите години на минатиот век е еден од уметниците чие лице и име им се познати дури и на оние малкумина кои не ги гледале своите филмови. Сепак, многумина го паметат Фримен од денот кога, во 60-тите години на минатиот век, тој ги направи своите први актерски чекори.

Џуди Денч

Британската актерска кралица и дама на Обединетото Кралство, родена во 1934 година, која помладата публика најдобро ја памети по улогата на Ем во филмовите на Џејмс Бонд, ја започна својата кариера во 1951 година, а нејзините улоги, особено во театарот, означија цела ера во Велика Британија. Денес на јавноста ѝ се достапни бројни фотографии кои сведочат за нејзината убавина во младоста.

Кристофер Вокен

Вечниот негативец на холивудските филмови е роден во средината на Втората светска војна, далечната 1943 година, и глумата го маѓепса исклучително млад. Така, веќе во педесеттите години од минатиот век, за време на златното доба на американската телевизија, тој ги доби своите први улоги и до денес остана на списоците на најталентирани актери на планетата.

Напиши коментар