Celebrity

Dirty Dancing што се случуваше за време на снимањето

Повеќе од 30 години подоцна, Валканиот танц продолжува да ја држи својата позиција меѓу најистакнатите филмови досега. Но, додека бевме воодушевени од начинот на кој Патрик ја крена Џенифер, има уште еден филм што треба да се снима за она што се случуваше зад сцената, и ние ќе ви откриема сè за тоа!

Постоеше силна напнатост помеѓу главните везди

Патрик беше обучен за класичен балет меѓу другите форми на танц. На крајот на краиштата, тој го посетуваше најдобрите часови за танцување – благодарение на неговата мајка. Својата забавна кариера ја започна како танчер, додека Џенифер самата имаше обука за танцување. Двајцата претходно работеа заедно во филмот „Црвена зора“ од 1984 година, но Џенифер не беше воодушевена што повторно ќе работи со него. Тој мораше да ја убеди за таа да ја прифати улогата.

Ова е причината зошто немаше снимки одблизу во познатата сцена за кревање
Сцената за подигнување е снимена кај езеро во Северна Каролина. Во октомври, температурата на водата е исклучително студена. Ако ги прашавте актерите, тие можеа да го потврдат тоа, бидејќи усните им беа сини од ледените води, но сепак мораа да дадат совршена насмевка. Затоа не беа направени снимки одблизу.

Голема разлика во години

И покрај тоа што Патрик сакаше Џенифер да ја игра улогата на Бејби целиот филм, таа сепак мораше да покаже дека може да го стори тоа, бидејќи ликот беше за една деценија помлада од реалната возраст на Џенифер.

Очигледно, не ѝ требаа повеќе од пет минути за да ги убеди сите дека таа навистина е актерка за делот, што се покажа како улога која ѝ го отвори патот во Холивуд.

Тие заработија повеќе пари од очекувањата

Вистински избор беше одлуката Валканиот танц да се прикаже во кината. Значи, филмот, чие производсто чинеше 5 милиони УСД, имаше импресивна заработка од 214 милиони УСД на глобално ниво!

Тоа беше голем хит! Само оваа бројка може да го потврди фактот дека тие создадоа култна класика. Дури и по повеќе од 30 години подоцна, валканиот танц сепак ќе биде рангиран како еден од најдобрите филмови.

Филмот беше сниман на локација сосема друга локација

Филмот всушност беше снимен во Њујорк. Мал дел е направен во Северна Каролина, а остатокот е снимен во Вирџинија. Снимено е во есенските месеци, затоа беше многу постудено од она што актерите не натераа да веруваме.

Исто така, зеленилото не беше толку зелено како што очекуваа продуцентите. Затоа, за да ги натераат гледачите да поверуваат дека е снимен во лето, тие го испрскаа со зелена боја.

Сара Џесика Паркер – за малку во главната улога

Многу актерки оптимистички конкурираа за улогата на Бејби. Меѓу нив се најде и Сара Џeсика Паркер, но неуспешно. Ова беше пред таа да направи некои од продукциите на екранот по кои стана толку позната.

Иако ја сакаме Сара во нејзините многубројни и различни улоги на екранот, сепак, единствената актерка што можеме да ја замислиме како лик во култниот филм е сепак Џенифер Греј. Електричната енергија помеѓу Патрик и Џенифер беше одлучувачка.

Напиши коментар