Free zone

Доктор по психологија тврди: „Ако морате да јадете нешто пред спиење, тогаш тоа нека биде одбрана храна“

Докторот по психологија и сомнолог, Алексеј Мелехин, направи список на храна, којашто придонесува за подобар и помирен сон.

Според овој специјалист, диетата има големо влијание врз квалитетот на сонот. Според него, многу е важно да не јадете ништо час или два пред спиење. Сепак, повеќето луѓе јадат токму пред спиење.

Ако сте гладни и не можете да заспиете на „празен стомак“, Алексеј предлага да јадете храна без јаглени хидрати.

“Кога јадете, не работи само вашиот гастроинтестинален тракт, туку и вашиот нервен систем. Ако имате голема желба да јадете навечер, нека биде храна што нема стимулирачки ефект. Како прво, подобро е да се откажете од јаглехидратите. Како што е кофеинот”.

Сепак, вистина е дека храната има смирувачки ефект врз некои луѓе. Постојат луѓе кои јадат пред спиење, па потоа се смируваат и спијат подобро. Специјалистот вели дека се препорачува луѓето кои страдаат од несоница, да јадат храна што смирува и го подобрува квалитетот на спиењето пред спиење.

Тоа се: банани, ореви, мешунки, сирења, мисиркино месо, говедско и јагнешко.

Ако сакате мирен сон, никогаш не гледајте телевизија и не прелистувајте вести на социјалните мрежи пред да одите во кревет, бидејќи сината светлина што ја испушта телефонот го уништува сонот.

Напиши коментар