Free zone

Еве зошто треба да пиете вода! Зошто толку многу се зборува за хидратација?

Многу е важно да пиете доволно вода за да можете да функционирате (дали знаете дека 60 проценти од човечкото тело е составено од вода?). Зошто толку многу се зборува за хидратација? Па, за почеток, таа е бесплатна, ја има скоро насекаде и е главен извор на здравје. Па што чекаш? Време е повторно да го наполните вашето шише!

1 Тоа ќе ви даде добро расположение. Дали знаевте дека дехидрираноста предизвикува да се чувствувате лошо? Кога губиме вода (преку пот, солзи или урина) и не ја надополниме, тоа предизвикува главоболки, замор, нервоза и слаба концентрација.

2 Го подигнува вашиот изглед на повисоко ниво. Во студија спроведена во 2011 година биле испитани 14 тркачи. За некои, употребата на вода била ограничена и се покажало дека оние кои не трчале биле многу побрзи и имале подобра телесна температура и поздраво чукање на срцето.

3 Вашата кожа ќе има подобар тен. Дали сакате да ја дознаете тајната за совршената кожа на супермодел? Кендал enенер пие осум чаши вода на ден.

4 Дали имате пад на енергијата? Дали сте поспани во три попладне? Една чаша вода ќе ве опорави и ќе ја подигне вашата енергија! Нема потреба повеќе да спиеме попладне.

Напиши коментар