Free zone

Храна која помага при раст на косата

Дали сте уморни од експериментирање со неконвенционални методи за раст на косата? Тогаш е вистинско време да ги испробате конвенционалните методи. Природната храна и природните производи се некои од конвенционалните начини кои можат да помогнат вашата коса да расте побрзо. Ние ви донесуваме 4 такви намирници.

|Житарки

Жените обично не консумираат интегрални житарки на дневна основа. Сепак, истражувањата покажуваат дека тие се многу важни за вашата коса. Имено, цели зрна содржат железо, силициум диоксид и цинк кои помагаат за побрз раст на косата. Затоа е важно да ги вклучите во вашата исхрана, а овесните снегулки и кафеавиот ориз се најдобри. Овие житни култури се богати со витамин Б7 за кој е познато дека помагаат во растот на косата. Покрај тоа, цели зрна спречуваат опаѓање на косата.

Кајсија, авокадо и киви

Што е заедничко за овие видови овошја? Богати се со витамини А и Е и антиоксиданти. Витаминот Е помага при раст на косата. Витаминот А помага во одржување на здравјето на скалпот, со што се спречува опаѓање на косата. Антиоксидансите спречуваат прекумерно опаѓање на косата и помагаат во здравата коса да расте.

Печурки

Дали знаевте дека печурките се богати со бакар? Бакарот игра многу важна улога во структурирањето и растењето на косата. Бидејќи помага при раст на здрава коса, храната богата со бакар треба да биде вклучена во секојдневната исхрана. Некои од храната што ја содржат се семе од сусам, аспарагус и семки од сончоглед. Бидете сигурни да ги вклучите во вашата исхрана за да спречите опаѓање на косата.

Јајца и млеко


Јајцата и млекото се најприродниот извор на протеини. Да, протеините се многу важни хранливи состојки за здрав раст на косата. Тие помагаат во растот на новата коса и спречуваат инфекции на скалпот. Во вашата дневна исхрана можете да вклучите различни извори на протеини, а некои од нив се мешунки, сирење и соја.

Напиши коментар