Free zone

Како се пие зелениот чај? 6 работи што дефинитивно треба да ги избегнуваме

Иако многу студии ги потврдија придобивките од пиењето зелен чај безброј пати, постојат одредени работи што треба да ги имате предвид ако сакате да го користите овој „магичен чај“ на најдобар можен начин.

За почетници, се препорачува да консумираат две до три чаши зелен чај на ден и не треба да го надминувате тоа. Но, еве уште неколку работи за кои треба да внимавате кога консумирате зелен чај:

Не пијте зелен чај веднаш по оброкот Една од најголемите заблуди при конзумирање зелен чај е дека ако го пиете веднаш после оброк, тој магично ќе ги избрише сите калории што сте ги јаделе. Но, бидејќи телото сè уште не ги вари протеините од вашата храна, пиењето зелен чај веднаш по оброкот може да му наштети на овој процес и затоа треба да се избегнува.

Не пијте зелен чај на празен стомак
По ноќните часови за време на кои не сте внеле ништо во вашето тело, треба да консумирате нешто лесно и смирувачко што го стимулира вашиот метаболизам. Зелениот чај содржи силни антиоксиданти и силни полифеноли кои можат да го зголемат производството на киселина во желудникот и да го нарушат варењето на храната. Би било идеално да го консумирате помеѓу оброците.

Не пијте топол зелен чај
Не само што ова ќе го направи невкусно, туку исто така може да ги повредите стомакот и грлото. Вашиот зелен чај може да е топол, но не жежок.

Без мед

Повеќето од нас сакаат да додаваат мед на зелениот чај затоа што тој е поздрава алтернатива на шеќерот и има добар вкус. Меѓутоа, ако додадете мед во чаша топол чај, многу е веројатно дека хранливата вредност на медот ќе биде уништена.

Не земајте лекови со зелен чај Многу луѓе пијат таблети со утринска чаша зелен чај. Ова може да биде исклучително штетно бидејќи хемискиот состав на вашата таблета може да се меша со вашиот зелен чај што ќе доведе до киселост во желудникот. Затоа се препорачува да ги пиете таблетите со обична вода.

Не пијте премногу зелен чај Само затоа што зелениот чај е здрав, не значи дека можете да пиете неограничен број чаши во текот на денот. Исто како чајот или кафето и зелениот чај содржи кофеин. Прекумерната потрошувачка на кофеин може да предизвика штетни несакани ефекти, вклучувајќи главоболка, летаргија, тромост, раздразливост и вознемиреност. Премногу зелен чај исто така ја намалува апсорпцијата на железо во организмот.

Напиши коментар