Free zone

Кои се најубавите концертни сали во светот?

Покрај тоа што обезбедуваат уникатно акустично искуство, тие мора да бидат привлечни и да служат како културен светилник за градот во кој се наоѓаат.
Запознајте ги најубавите концертни сали во светот

  1. Операта во Сиднеј, Австралија

Започнуваме со веројатно најпознатата концертна сала во светот – Операта во Сиднеј. Големиот светилник на пристаништето во Сиднеј е изграден во 1973 година според дизајнот на данскиот архитект Јорн Уцон кој соработувал со инженерската легенда Ове Аруп за да го спроведе планот во дело. Уцон го напуштил проектот за време на неговата изградба во 60-тите години на минатиот век, а неговата каскадна структура слична на школка требало да претставува големи бели едра на бродот.

  1. Концертна сала Волт Дизни во Лос Анџелес, САД

Масивните криви од не’рѓосувачки челик го сочинуваат импресивниот дизајн на концертната сала Волт Дизни и од отворањето во 2003 година се обележје на Downtown LA. Концертната сала е дизајнирана од Френк Гери, изградена над 16 години и чинела двојно повеќе од првичниот буџет. Без оглед на ова, таа е рангирана меѓу најдобрите акустични дизајни во светот.

  1. Оперска куќа Харпа во Рејкјавик, Исланд

Уметници, дизајнери и архитекти од цела Скандинавија се собраа во 2011 година во пристаништето Рејкјавик за да ја создадат оваа зграда од челик и стакло. Водечките архитекти на Хенинг Ларсен соработуваа со локалните архитекти Батеришиќ и данскиот-исландски уметник Олафур Елиасон за дизајнот на музичкиот центар Харпа.

  1. Национален центар за изведувачки уметности во Пекинг, Кина

Овој центар е попознат под прекарот „Џиновското јајце“ затоа што зградата направена од титаниум и стаклена купола личи на јајце што лебди на вода. Комплексот, кој вклучува концертна сала, опера и кинески театар, е дизајниран од францускиот архитект Пол Андреу и инаугуриран во 2007 година.

  1. Аудиторио де Тенерифе, Канарски острови

Ова е концертна сала чиј дизајн е инспириран од бран што паѓа, но формата на зградата е повеќе како лак на опашката од скорпија. Архитектот Сантијаго Калатрава ја дизајнираше белата бетонска зграда, која беше завршена во 2003 година. Во 2011 година, името на концертната сала беше официјално сменето во „Адан Мартин“, по поранешниот претседател на Канарските острови. Без оглед, сè уште е најдобро познато како Аудиторио де Тенерифе.

  1. Оперска куќа Гуангзу, Кина

Операта Гуангзу се наоѓа покрај брегот на реката, изградена во 2010 година и го има потписот на покојната Заха Хадид. Контурниот профил на оваа концертна сала е инспириран од речните долини и од начинот на кој тие постојано го менуваат обликот преку процесот на ерозија. Изграден е од 12.000 тони челик, а во зградата се сместени театар со 1.800 места, повеќенаменска сала со 400 места, простории за проби и влезна сала. Тој е опремен со системи за засилување на звукот L-ACOUSTICS, благодарение на што салата добива акустичен карактер.

  1. Винер Мусикверајн во Виена, Австрија

Данскиот архитект Теофил Хансен е избран да го дизајнира Винер Мусикверајн, кој ќе стане културно обележје на австриската престолнина. Тој црпел инспирација од античките грчки храмови за да создаде неокласична структура што била отворена во 1870 година.

  1. Берлинска филхармонија, Германија

Концертната сала е дизајнирана од Ханс Шарун, а изградбата е завршена во 1963 година. Берлинската филхармонија е позната не само по својот златен изглед, туку и по начинот на кој претставува новото музичко искуство.

  1. Филхармонија од Париз, Франција

„Големата метална планина“ на Жан Нувел – како што е опишано од „Гардијан“ – беше завршена во 2015 година поради контроверзии околу надуениот буџет и многу доцнења. Главниот архитект можеби одби да пристапи кон отворот, но тоа е несомнено една од најимпресивните градби во Париз. Составена од меѓусебно поврзани алуминиумски плочи, честопати споредувана со несреќен вселенски брод, аудиториумот има 2.400 места во закривениот бел ентериер.

Акустиката ја надгледуваа четири групи инженери, а посетителите беа сместени во скалило што потсетуваше на Берлинската филхармонија на Ханс Шарун.

  1. Оперска куќа во Осло, Норвешка

Оперската куќа во Осло е уште една концертна сала лоцирана на крајбрежјето. Дизајниран од норвешките архитекти Snøhetta, закосениот покрив на зградата делува како продолжение на пределот, додека во „брановидниот ѕид“ помага да се дистрибуира звукот. Отворена во 2008 година, Оперската куќа во Осло е направена од камен, дрво и метал.

Напиши коментар