Free zone

Која боја на облека најмногу одговара на вашиот тен?

Излезете од неутрална боја и изберете ги вистинските бои за вас. Клучот е да се совпадне облеката со тенот.

Вистинската боја на облеката ќе направи да изгледате стилски и да привлечете внимание. Дозволено е да играте со сите делови на спектарот сè додека исполнува еден услов: бојата на облеката и тенот мора да бидат усогласени.

Колку често ви се случува на улица во очи да ви падне жена облечена во невозможни светли бои? Додека вие носите посмирени или земјени нијанси, користете неутрални бои за полесно комбинирање, таа смело ја носи целата боја на виножитото. И фантастично ѝ одговара.

Стилистите велат дека носењето силни бои воопшто не е толку тешко. Од самиот почеток, како што учите да комбинирате, можеби е малку потешко, но вреди да се вложи напор. Факт е дека силните бои можат успешно да ги носи секоја личност. Поентата е да се изберат вистинските бои. Стилистите велат: облеката оди со бојата на лицето.

Како да ја изберете вистинска боја на облеката?
Исто како и со шминката и косата, клучот за наоѓање на вашите омилени бои започнува со тонот на кожата. Бојата на кожата може да се групира во три категории: топла, ладна и неутрална.

Можеби дури и не знаете на кој тип припаѓа вашата боја на кожа. Во тој случај, еве како да го препознаете:

Топол тен: Еве ги сите дами чија кожа има малку маслинеста боја. Ако имате ваков тип на кожа, слободно може да се пофалите дека имате нешто заедничко со Џенифер Лопез.

Студен тен: Дами со многу светла и многу темна кожа, исто така, доаѓаат во предвид тука. Важно е вашата кожа често изгледа ладна. Погледнете ја Никол Кидман и ќе знаете дали припаѓате на овој тип на кожа.

Неутрален тен: спаѓате во оваа група ако не можете со сигурност да кажете дека сте од ладен или ладен тип. Џулија Робертс има неутрален тен.

Откако ќе го одредите типот на кожата, време е да проверите дали бојата на косата што ја носите е соодветна за тој тен. Само кога косата и тенот се усогласени, можете да си играте со бојата на гардеробата.

Која боја на коса одговара на мојот тен?
Се враќаме на основниот тип на тен. Ако сте девојка со топол тип на кожа, треба да изберете што е можно повеќе природни тонови: од темно сина до кафеава нијанса на коса.

За девојките кои припаѓаат на ладна боја, важно е да изберат или многу темни или многу светли нијанси. Значи, можете да одите од темно кафеава до црна или да бидете платина русокоса исто толку успешно.

Ако имате неутрален тен, треба да носите прамени. Ако одбравте една од постудените нијанси, засенчете ја со топли тонови. И ако вашата коса е во топол тон, раскинете ја со некои потемни и поладни нијанси.

Откако ќе ја усогласите бојата на косата со типот на кожата, време е да ги промените боите на облеката.

Вистинска боја на облека за луѓе со топол тен
Ако имате топол тен, создадени се следниве бои за вас:

 • портокалова
 • златно жолто
 • боја на килибар

Можете исто така да користите бои од студениот дел на спектарот, но држете се до потоплите нијанси на зелена и сина боја. Маслиновата и тиркизната се добредојдени. Можете исто така да користите виолетово-црвена боја.

Неутралните бои се создадени за вас: крем, топло чоколадо, снежно бело и млечно бело.

Боите што треба да ги избегнувате се црвена рубин и аметист.

Вистинска боја на облека за луѓе со ладен тен
Ако имате леден тен, следниве бои се создадени за вас:

 • светло сино
 • кралско сино
 • темно виолетова
 • боја на аметист
 • боја на лаванда

Од боите од топол спектар, можете да користите облека во розова, рубин и светло розова.

Кога станува збор за неутрални бои, држете се до сивата, темносината и чистата бела боја.

Боите што никогаш не треба да ги носите се оние што им се препорачуваат на луѓето со топол тен: портокалови и жолти нијанси.

Вистинска боја на облека за луѓе со неутрален тен
Ако имате неутрален тен, создадени се следниве бои за вас:

 • боја на кајсија
 • нежно розова
 • жад боја
 • светло виолетова
 • пастелно сина

Од неутрални бои, се препорачуваат сите нијанси на сива боја, како и сите беж варијанти.

Боите што не треба да ги носите се премногу светли: црвена и жолта. Ако навистина сакате да ги носите, оставете ги да бидат црвени црви или во боја на изматено јајце.

Напиши коментар